Na początek serii z Dubaju zdradzę Ci praktyczne wskazówki. Dzięki nim na pewno spędzisz tu niezapomniany czas! :). Szczerze nie myślałam, że jakiekolwiek miasto może mnie tak pochłonąć podczas zwiedzania, a w szczególności Dubaj. To miasto przyszłośći zaskakuje na każdym kroku swoim NAJ – największe, najwyższe – ma na swoim koncie kilka rekordów Guinessa. Spacerując po jego nowoczesnych dzielnicach miałam wrażenie, że w Dubaju tylko SKY is the limit. Miasto nigdy nie leżało wysoko na liście miejsc do odwiedzenia, a jednak po tygodniu spędzonym tutaj uważam, że warto odwiedzić Dubaj! Najlepiej wracać tu co jakiś czas, ze względu na pojawianie się coraz to nowych atrakcji dla odwiedzających :). Spędzając tydzień w Dubaju wycisnęłam ten czas jak cytrynę, a mam wrażenie, że wracając ponownie mogłabym przez tydzień odkryć sporo nowych miejsc.

Lokalizacja

Dubaj jest oddalony o ponad godzinę drogi od Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te natomiat leżą nad Zatoką Perską i graniczą z Omanem oraz Arabią Saudyjską.

Dubaj kiedyś, a dziś

Jeszcze zaledwie 30 lat temu Dubaj był małą wioską na pustyni znaną z połowu Pereł. Odnalezienie w 1966 roku złóż ropy naftowej umożliwiły Emiratczykom całkowicie nowe inwestycje. Oczywiście mieszkańcy zdają sobie sprawę, że złoża ropy kiedyś się skończą, dlatego już w latach 80 zaczęto inwestować w inne gałęzie gospodarki jak np. turystyka. Zaskakujące jest, że Dubaj ma sporo nowych atrakcji, które się ciągle budują. Niebawem powstanie kolejny najwyższy budynek na świecie. Oprócz tego Dubaj może już się poszczycić kilkoma sztucznymi wyspami tj. w kształcie palmy czy mapy świata oraz szeregiem innych niezwykłych inwestycji jak Muzeum Przyszłości czy najwięszym basenem do nurkowania na świecie. Na ulicach miasta zdecydowanie widać luksus, przepych i podziw do tego co stworzono na długości 50 km pośrodku pustyni w Zatoce Perskiej.

Strefa czasowa

W Dubaju jest różnica latem +2h do czasu polskiego, a zimą +3h.

Jezyk

Lokalnym językiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest arabski. Mieszkańcy Dubaju bardzo dobrze posługują się również językiem angielskim, więc nie istniał żaden problem z porozumiewaniem się podczas naszych odwiedzin w Dubaju.

Gniazdka elektryczne w Dubaju

Standardowym gniazdkiem w Dubaju jest wtyczka typu G z napięciem 230 V (jak w Wielkiej Brytanii). Niektóre hotele są przystosowane pod europejskie gniazdka, ale jeśli chcecie był pewni, że uda wam się podładować wasze urządzenia lepiej zakupić adapter. W najgorszym wypadku możesz zapytać o wypożyczenie na recepcji hotelowej.

Internet

Dubaj ma sporo miejsc gdzie jest darmowy internet, jeśli zależy Ci na kupieniu karty Sim, najlepiej zrobić to od razu na lotnisku, kosztuje ok. 50 PLN (50 ADH) za 2 GB. Dostawca z którego usług korzystałyśmy to DU, warto pamietać, że nie ma możliwości telefonowania przez WhatsApp, ani Messenger, również część stron interenetowych może być zablokowana.

Wiza oraz przepisy celne

Dla turystów wjeżdżających do Dubaju nie ma wymogów wizowych, wystarczy okazać ważny paszport na co najmnniej 6 miesięcy. Wiza turystyczna jest przyznawana na 90 dni. Na lotnisku jesteśmy sfotografowani oraz skanują naszą tęczówkę. Osoby, które odwiedziły Izrael mogą mieć dłuższą kontrolę na lotnisku. Pamiętajcie, że celnicy mogą wam odmówić wstępu do kraju.

Do Dubaju nie można wwozić leków zawierających ponad 70% alkoholu, psychotropowych (chyba, że musisz zażywać wtedy poproś zaświadczenie od lekarza) oraz nagrań i treści obscenicznych jak również obrażających wyznanie islamu.

Szczepienia

Nie ma zalecanych szczególnych szczepień oprócz podstawowych typu WZW A i B.

Waluta i Ceny

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Dirham – ADH. Ma on równowartość 1,17 dla naszej złotówki. Przykładowe ceny w Dubaju:

  • falafel 4 ADH
  • cappucino 19 ADH
  • banany (1kg) 7 ADH
  • pomidory (1kg) 6 ADH
  • butelka woda 2 ADH
  • bagietka 2 ADH
  • śniadanie w Arabian Tea House 40 ADH
  • pizza przy Burj Khalifa 75 ADH

Tip: Warto zabrać ze sobą Euro lub Usd i wymienić na miejscu. Euro stoi obecnie lepiej niż Dolar. Można również bez problemów płacić kartą np. Revolut.

Tip: Na zakupy warto wybrać lokalny supermarket Carrefour. Tam znajdziesz też mały bar z jedzeniem gdzie falafel kosztował tylko 4 dirhamy.

Bezpieczeństwo

Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie. Przestępczość jest tutaj minimalna. Środki komunikacji jak autobusy czy taksówki, również są tutaj bezpieczne nawet dla podróżujących solo dziewczyn. Jeśli pomimo moich przekonań chcesz zachować ostrożność, możesz poruszać się różowymi wagonami w metrze, które są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. W Emiratach są bardzo wysokie kary za kradzież i inne przęstępki, dlatego możesz czuć się tutaj bardzo bezpiecznie.

Jak dolecieć do Dubaju?

Z Polski bezpośrednio lecą linie Emirates oraz FlyDubai. My leciałyśmy czarterem Itaki za 900 PLN na osobę, w cenie miałyśmy bagaż rejestrowany. W Dubaju są 2 lotniska: międzynarodowe (Dubai International Airport) znajdujące się w okolicach dzielnicy Deira, oraz dla linii niskobudżetowych (Dubai Al Maktoum), które znajduje się po drugiej stronie miasta obok dzielnicy Marina.

Transfer z lotniska

Z obu lotnisk można dostać się do centrum miasta taksówką lub uberem. Na lotnisku międzynarodowym gdzie lądują czartery (terminal 2) nie ma stacji metra, dojeżdża wyłącznie na Terminal 1 i 3. Natomiast z lotniska Al Maktoum możesz skorzystać z autobusu linii F55 i dojechać do stacji metra Ibn Battuta. Linia F55 jeździ od 6:00 do 22:00, a w godzinach nocnych od 23:00 do 6:00 jedzie linia F55A.

Kiedy lecieć do Dubaju?

Najbardziej przyjazną porą do zwiedzania Dubaju jest okres od września do kwietnia. My byłyśmy w marcu i już dało się czuć gorące i suche powietrze, chociaż temperatury pokazywały na termometrze 26 stopni Celsjusa. Najmniej korzystną porą na odwiedziny Dubaju są miesiące letnie jak czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy temperatury osiągają nawet do 50 stopni!

Transport w Dubaju

Miasto jest rozłożone na ponad 50 km odcinku wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej, dlatego najlepszą formą pokonywania dalekich odległości jest metro. Działa świetnie, szybko, a w dodatku wszystko jest zadbane i czyste. Dzięki niemu dojedziesz do najważniejszych atrakcji tj. Dubai Mall, Burj Khalifa czy Marina.

Autobusy

To kolejny transport, ktróry świetnie działa po dubajskich drogach. Miałam okazję korzystać kilka razy w drodze do kalifornijskiej dzielnicy La Mer, Miracle Garden czy Medinah Jumeirah. Co jest świetne w Dubaju, to klimatyzowane przystanki autobusowe. Tak! Dobrze przeczytałaś_eś. To najlepsze rozwiązanie przy lokalnych wysokich temperaturach. Przejazd w jedną stronę kosztuje 4 ADH.

Tramwaj

Jedyna linia tramwajowa w Dubaju jeździ w okolicach Mariny (pomarańczowa trasa), dokładnie między Al Sufouh, a Jumeirah Beach. Tutaj rówież możesz wykorzystać kartę Silver na opłacenie przejazdu (wspominam o niej poniżej).

Metro

Jak już wcześniej wspomniałam jest to najlepsza opcja, aby poruszać się po Dubaju. Łącznie miasto ma 2 linie metra (czerwoną i zieloną), aby nim się przemieszczać możesz kupować za każdym razem nowy bilet na przejazd lub wygodniej zakupić kartę SIlver, dzięki której będziesz mógł korzystać częściej i wychodzi to korzystniej cenowo. Karta Silver jest warta 25 PLN, a jest już doładowana na 19 dirhamow czyli ok. 19 PLN. Ważne, aby pamiętać, że nie móżna na niej zostawić mniej niż 7.50 , wtedy trzeba ją doładować.

W metrze są również 3 typy wagonów: gold class, normalna (głównie dla mężczyzn i par) oraz różowa tylko dla kobiet i dzieci. Znajdują się zazwyczaj na początku lub końcu pociągu. Karta Silver upoważnia Cię rówież do korzystania z autobusów. Różowe wagony dla kobiet to zdecydowana wygoda jeśli podróżujesz w pojedynkę lub w dziewczeńskim gronie. Dla par jak wspomniałam wcześniej jest możliwość jazdy wagonem mieszkanym lub stania między liniami wagonu dla kobiet i normalnego. Jeśli jakiś mężczyzna chciałby chociaż przejść lub złapać się obręczy poza linią normalnego wagonu, zostanie od razu przywołany do porzadku przez lokalne kobiety. W dodatku za wejście mężczyzny do wagonu dla kobiet jest kara o wysokości 100 DRH (90PLN).

Dubajkie metro zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Jest nad wymiar czyste, puktualne ponieważ jest całkowicie sterowane komputerowo i bardzo bezpieczne. Z ciekawostek może osiągnąć prędkość, aż 110 km na godzinę, jest najdłuższym samoobsługowym metrem na świecie, a dziennie przewozi ok 1,2 mln pasażerów.

Tip: Na początku i końcu pociągu masz szybę dzięki, której możesz zrobić niesamowite ujęcia jak np. hiperlaps z podróży.

Czego nie można robić w dubajskim metrze?

  • Żuć gumy
  • spać
  • sprzedawać
  • kłaść nóg na siedzenia
  • pić
  • jeść
  • przewozić zbyt dużej liczby bagaży

Mandaty osiagają nawet do 2000 dirhamów.

Taxi, Uber czy Careem?

Tylko razy skorzystałyśmy z przejazdu taksówką, dokładnie w piątek kiedy metro było otwarte dopiero od 10 rano, oraz aby dojechać do Creek Harbor, gdzie jeszcze wtedy nie było innej, możliwości dojazdu. Przejazd taksówką w jedną stronę kosztował nas ok. 30 – 40 PLN więc jak na takie miasto i długość trasy to całkiem dobra cena. Wszystkie taksówki mają taksometry. Za trzaśnięcie drzwiami jest naliczane 5 ADH, a dalej ok. 1,80 ADH za kilometr. Wiele osób poleca Ubera w Dubaju, jednak należy on do luksusowych przejazdów. Jest droższy od taksówek, a kierowcy wyglądają bardzo profesjonalnie. Inną opcją w mieście przyszłości jest Careem. Jest to podobna opcja do Ubera, więc jaka jest różnica między nimi? Uber wychodzi taniej na dłuższych trasach, a Careem na krótszych, jednak obie są nadal droższe od taksówki.

Abra

Koniecznie skorzystaj podczas odwiedzin Starego Dubaju. To lokalny transport wodny dla mieszkanców, a dla turystow najtańsza atrakcja w mieście. Przejazd z jednego brzegu rzeki na drugi kosztuje 1 ADH czyli 1 PLN. Istnieje również możliwość wynajęcia Abry nadłuższy rejs.

Gdzie wybrać nocleg w Dubaju?

Wszystko zależy na jak długo przylatujesz do Dubaju. Podczas mojego 7 dniowego pobytu wybrałam hotel Rove City Center, który jest sieciówka i posiada, aż 7 hoteli w Dubaju zlokalizowanych blisko centrum. Nasz hotel był oddalony niecałe 5 min od centrum hadlowego oraz stacji metra Deira City Center. Za nasz pobyt za 2 osoby zapłaciłyśmy 600 PLN. Wydaje mi się to bardzo dobra cena za taką jakość.

Gdybym miała na nowo odwiedzić Dubaj zaplanowałabym krótszy pobyt w tym hotelu, a kilka dni noclegowych po 2 stronie metra, w okolicach Mariny. W ten sposób nie tracisz czasu na dojazd do atrakcji, które są zlokalizowane w tamtych rejonach. Wracając jeszcze do samego hotelu sieci Rove – bardzo polecam, świetny serwis, ładne i czyste pokoje oraz świetna jakość do ceny. W hoteu jest możliwosc śniadania w formie mezze za 50 PLN. Wszystko przepyszne i porcje ogromne. Jeśli podróżujesz budżetowo, możesz kupić jedno śniadanie na 2 osoby i domówić napoje.

Tip: Wybierz hotel blisko stacji metra a najlepiej zaplanować 2 noclegi np. jeden blisko Mariny a drugi w dzielnicy Deira lub Starego Dubaju.

Jakie są najlepsze pamiątki z Dubaju?

  • słodycze
  • przyprawy
  • perfumy
  • złoto
  • husty
  • lampy
  • poszewki na poduszki i inne tekstylia

Czy warto i jak kupować złoto w Dubaju

Wybór biżuterii w Dubaju jest imponujący. Nie bez powodu Dubaj jest nazywany miastem złota. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie:

  • kupując złoto płaci się za jego wykonanie, wagę i wzór.
  • W teorii cena za gram powinna być równa we wszystkich sklepach, w praktyce natomiast bywa różnie, dlatego warto sprawdzić cenę danego dnia.
  • Płatność gotówką obniża cenę.
  • Warto porównać ceny w kilku miejscach oraz nie zapomnij o targowaniu :).

Na jak długo przylecieć do Dubaju?

Lecąc pierwszy raz myślałam, że tydzień w Dubaju to stanowczo za dużo, wystarczy 3 do 5 dni max. Jak się okazało dobrze, że byłyśmy tydzień i na spokojnie mogłyśmy zobaczyć wszystkie interesujące nas atrakcje. Czego niewiele osób może się nie spodziewać to odległości! W Dubaju są ogromne, choćby dostać się z metra do Dubaj Mall czy przejść na drugą stronę ulicy. Miasto nie jest przystosowane dla pieszych, tylko pod ruch samochodowy i metro. W ciągu jednego dnia pokonywałyśmy dystanse ok. 20 tys. kroków, a w gruncie rzeczy przemieszczałyśmy się ile mogłyśmy metrem i autobusami, aby jak najbliżej wysiąść naszego celu. Moim zdaniem 7 dni w Dubaju to odpowiednia długość, aby poznać dobrze miasto i jednocześnie się zrelaksować :).

Inne przydatne wpisy z Dubaju