W tym wpisie dowiesz się jakie masz możliwości poruszania się po słynnym Tulum oraz która opcja jest moim zdaniem najlepsza. Zdradzę Ci również, dlaczego uwielbiam jeździć rowerem w Tulum oraz ile to kosztuje. Jeśli szukasz więcej informacji o Tulum, koniecznie zajrzyj do moich wpisów o najładniejszych miejscach na zdjęcia, najlepszych noclegach i co musisz wiedzieć przed podróżą do tej mekki influencerów.

Lokalizacja

Tulum znajduje się ok. 2h drogi od lotniska w Cancun i 1h drogi od Playa del Carmen.

Jak dojechać do Tulum

Jeśli planujesz tylko odwiedzić Tulum w ramach jednodniowej wycieczki lub po drodze do kolejnej atrakcji masz 3 sposoby na dojazd. Jest to: wypożyczone auto, colectivo lub autobus Ado. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, ja zazwyczaj wybierałam własne auto lub colectivo.

 • Przy podróży własnym środkiem lokomocji musisz mieć na uwadze, że w Tulum przy Zona Hotelera jest duży problem z parkingiem na poboczu. Jest to wręcz zabronione, a parkingi prywatne kosztuja od 100 do 200 peso, bez względu jak długo masz zamiar zostawić u nich samochód. Nie zdziw się jak będziesz musiał zostawić im kluczyki do auta. Na prywatnym parkingu jest to bezpieczne, ale jeśli parkujesz w innym miejscu, nie zostawiaj NIC cennego w aucie, a tym bardziej w schowku lub bagażniku. Piszę to z własnego doświadczenia, ponieważ włamano mi się do auta wielokrotnie. Z czego raz w Tulum 🙂 Jeśli chcesz sie dowiedzieć moich tipów i na co uważać jeżdżąc autem w Meksyku obejrzyj tego Live na IG. Podziękujesz mi później 🙂
 • Jeśli planujesz przyjechać do Tulum autobusem Colectivo (lokalny, zatrzymuje się w każdym miejscu) lub Ado (zatrzymuje się wyłącznie na głównych dworcach) musisz wysiąść w tzw. Pueblo i najlepiej wynająć rower aby dostać sie do Ruin, cenotes czy Plaży. Trasa z Playa del Carmen trwa ok. 1h. Cena biletu na autobus Colectivo to ok 50 peso natomiast za Ado zapłacisz ok 100 peso. Wypożyczenie rowera na miejscu kosztuje między 150 a 250 peso, dodatkowo kaucja 500 peso.

Plan miasta i dzielnice

Miasteczko szybko się rozwija, niedługo będzie międzynarodowe lotnisko i trasa pociągu. Obecnie Tulum liczy ponad 50 tys. mieszkańców, jego struktura jest bardzo specyficzna, dlatego wiele osób ma problem z wyborem miejsca noclegowego i środka lokomocji. Niestety na nogach jest ciężko się dostać z centrum do strefy archelogicznej czy hotelowej, dlatego powstał pomysł na ten post. Tulum jest podzielone na 4 części: Pueblo (centrum), Aldea Zama (osiedle między wybrzeżem a centrum), Ruiny (strefa archeologiczna) oraz Zona Hotelera (strefa hotelowa). Jak wspomniałam wcześniej poruszanie się pieszo między ww. częściami miasta jest utrudnione, stąd warto pomyśleć o środku lokomocji.

Czym poruszać się po Tulum

Masz do wyboru 3 możliwości przemieszczania się: auto, skuter lub rower.

 • Auto wydaje się świetnym rozwiązaniem, ale warto pamiętać, że w strefie hotelowej są płatne parkingi oraz wąska i dziurawa droga. Często powstają korki, ponieważ wzdłuż strefy hotelowej jest wyłącznie jedna droga po której często jeżdżą dostawcze samochody i wielkie cysterny.
 • Skuter wydaje się rozsądniejszą opcją jednak również tutaj nie możesz wszędzie parkować i musisz uiścić opłatę za parking. Ceny skuterów za dzień plasują się w granicach 500 peso plus kaucja i benzyna. Jeśli interesuje Cię ten środek lokomocji najtańsze ceny znajdziesz w Pueblo.
 • Rower. Dla mnie jazda na rowerze to idealny sposób na poznanie Tulum. Ze wzgledu na wąskie drogi, wielkie dziury i korki, jest to zdecydowanie najlepsza forma transportu. Na rowerze uda Ci się szybciej ominąć stojące w korku auta. Masz więcej możliwości zaparkowania i łatwiej jest się zatrzymać na zdjęcia. Jednak warto pamiętać, aby przed zostawieniem roweru, zapytać ochronę przy wejściu do hotelu czy jest to dozwolone. Pamiętaj, że istnieje możliwość odholowania. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy lubi poruszać się tym jednośladem, w dodatku przy karaibskich upałach – dlatego musisz sam zadecydować, która forma jest dla Ciebie najodpowiedniejsza :).

Moje Tipy odnośnie wypożyczania roweru w Tulum

 • 🚲Przygotuj się na kaucje w postaci 500 do 3000 pesos.
 • 🚲Czasami można zamiast kaucji zostawić oficjalny dokument tj.dowód osobity lub paszport.
 • 🚲Ceny rowerów są najniższe w Pueblo ok. 100 do 200 pesos na dzień.
 • 🚲Upewnij się, że koła są dopompowane i kłódka oraz hamulce działają.
 • 🚲Polecam wybrać rower z koszykiem.
 • 🚲Nie zapomnij o wodzie, ochronie przed słońcem i czapki na głowę :).

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com