W końcu i ja trafiłam do najbardziej instagramowej cenoty na półwyspie Jukatan. Cenota Suytun została sławna na Instagramie dzięki swojej platformie na tafli wody. Sprawdź czy słynna jaskinia jest warta odwiedziń, kiedy najlepiej do niej dotrzeć oraz o czym musisz wiedzieć, aby się nie rozczarować i nie stać w kolejce do zdjęcia.

Czym są cenoty?

To naturalne studnie krasowe wypełnione słodką wodą. Szacuje się, że podziemny świat meksykańskich cenot liczy ponad 500 kilometrów. Ilośi jaskin nie da się zliczyć, przypuszcza się, że jest ich na całym półwyspie ok. 10 tysięcy. W wierzeniach Majów cenoty były łącznikiem z krainą umarłych, tzw. Xibalba. Dziś są wykorzystywane przede wszystkim rekreacyjnie – można je zwiedzać, pływać w nich, nurkować czy też po prostu się relaksować.

Kiedy odwiedzać cenoty?

Te wyjątkowe jaskinie krasowe możesz odwiedzać przez cały rok! Moje wyjątkowe 2 tipy dla Ciebie to:

1. Nie odwiedzaj cenotes w weekendy, ze względu na popularność wśród lokalsów i tłumy.

2. Zaplanuj odwiedziny podczas niepogody. Zwłasza poplecam odwiedziny zamkniętych cenotes jak Suytun. Poza tym woda wydaje się cieplejsza niż w pogodny dzień.

Cenota Suytun – Jak dojechać?

Znajdziesz ją przy drodze głównej, jadąc z Tulum w okolicy kolonialnego miasteczka Valladolid. Podróż samochodem z Tulum zajmie Ci ok 1h. Jeśli planujesz nocleg w Valladolid, najlepiej dostać się tu taksówką za ok 50 peso.

Wszystko co musisz wiedzieć przed odwiedzinami cenoty Suytun


✨Jako pierwsze zdanie muszę dodać, że miejsce Cię nie rozczaruje, jeśli będziecie tutaj na samo otwarcie (09:00 – 09:30). W ten sposób wejdziesz bez tłumów i ominiesz słynne kolejki do zdjęć. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygąda w praktyce sprawdź mój reel na Instagramie, który stał się viralem.


✨Musisz wiedzieć, że efekt ze światłem wpadającym przez górny otwór w cenocie pojawia się między godziną 12 a 14, niestety wtedy właśnie są największe kolejki😅. W tym wypadku sam_a musisz zadecydować czy takie ujęcie jest warte czekania czy nie.


✨Kolejny bardzo ważny Tip dla Ciebie to zwrócenie uwagi na strefę czasową! Jeśli nie nocujesz w stanie Jukatan (Valladolid, Chichen Itza, Merida), a dojeżdżasz ze stanu Quintana Roo (Playa DC, Tulum) to pamiętaj, że zimą jest 1h różnicy miedzy nimi😉.


✨Wstęp do cenoty kosztuje obecnie 150 pesos od osoby, nawet jeśli osoba nie będzie się kąpać tylko chce wejść, aby zobić Ci zdjęcie musi uiścić tą opłatę.


✨Wiele osób doznaje dużego zdziwienia, że platforma na której stoję na zdjęciu jest zalana. Otóż dopiero od 2021 roku została zalana ze wzgledu na opady i podniesienie się poziomu wód we wszystkich cenotach. Dla wielu już w tym momencie czar o instagramowej cenocie pryska, jednak dla mnie ma swój urok.


✨Ważne, aby pamiętać, że przed wejściem do KAŻDEJ cenoty trzeba wziąć prysznic i zmyć wszystkie nieczystości z ciała. W niektórych miejscach tego tak bardzo nie kontrolują, jednak my jako przyjezdni powinniśmy o tym pamiętać w trosce o ochronie środowiska odwiedzanego przez nas miejsca.

Pewnie zastanawiasz się dlaczego trzeba wziąć prysznic przed wejściem? Otóż, woda w cenotach jest ze sobą połączona, a osoby mieszkające w dżungli nadal korzystają z niej jako źrodło wody pitnej.


✨Jeśli Twój fotograf nie będzie wchodził się kąpać to nie musi się obmywać przed wejściem do cenoty.


✨W cenocie Suytun można zostać maksymalnie1 godzinę.


✨Przy długich kolejkach do zdjęć jest ograniczony czas do pozowania. Czas na osobę stojącą na platformie to ok. 1 min.


✨Jeśli urzekła Cię Cenota Suytun, istnieje możliwość wynajęcia jej na różne eventy m.in prywatne sesje zdjęciowe.


✨Woda w jaskini ma temperaturę miedzy 20 a 24 stopnie.

Cenota Suytun – czy warto ją odwiedzić?

Pomimo kolejki i całej otoczki z ograniczonym pobytem na miejscu, cenota skradła moje serce. Jeśli komuś zależy na pięknych zdjęciach z wakacji w Meksyku, to zdecydowanie warto dopisać ten adres do swojego planu zwiedzania.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom spędzisz fajny czas w tej pięknej cenocie :). Jeśli skorzystasz z moich polecajek śmiało możesz oznaczyć domi_travelstories na swoim zdjęciu lub IG stories.