Tulum dzięki swojej wyjątkowej architekturze i wystroju hotelowych wnętrz, należy do najbardziej magicznych destynacji świata. Spędzając wakacje w tym boho kurorcie, na każdym kroku masz piękne scenerie, które chce się uwiecznić w aparacie. Dlatego zebrałam dla Ciebie wszystkie 26 najpiękniejszych miejsc na zdjęcia w Tulum w jednym miejscu. Podzieliłam miejscówki ze względu na ich położenie, tak będzie Ci łatwiej je odnaleźć oraz zaplanować swoje zwiedzanie. Jeśli chcesz gotowy plan zwiedzania Tulum, zajrzyj pod ten post lub do przypiętej relacji na moim IG o nazwie Tulum.


Jak dojechać do Tulum?

Jeśli planujesz tylko odwiedzić Tulum w ramach jednodniowej wycieczki lub po drodze do kolejnej atrakcji masz 3 sposoby na dojaz. Jest to: wypożyczone auto, colectivo lub autobus Ado. Ponieważ każda z tych form ma swoje plusy i minusy, ja zawyczaj wybierałam własne auto lub colectivo.

  1. Przy podróży własnym środkiem lokomocji musisz miec na uwadze, że w Tulum przy Zona Hotelera jest duży problem z parkingiem na poboczu. jest to wręcz zabronione, a parkingi prywatne kosztuja od 100 do 150 peso, bez względu jak długo masz zamiar zostawić u nich samochód. Nie zdziw się jak będziesz musiał zostawić im kluczyki do auta. Na prywatnym parkingu jest to bezpieczne, ale jeśli parkujesz w innym miejscu, nie zostawiaj NIC cennego w aucie, a tym bardziej w schowku lub bagażniku. Piszę to z własnego doświadczenia, ponieważ włamano mi się do auta wielokrotnie. Z czego raz w Tulum 🙂 Jeśli chcesz sie dowiedzieć moich tipów i na co uważać jeżdżąc autem w Meksyku obejrzyj tego Live na IG. Podziękujesz mi później 🙂
  2. i 3. Jeśli planujesz przyjechać do Tulum autobusem Colectivo (lokalny, zatrzymuje się w każdym miejscu) lub Ado (zatrzymuje się wyłącznie na głównych dworcach) musisz wysiąść w tzw. Pueblo i najlepiej wynająć rower aby dostać sie do Ruin, cenotes czy Plaży. Trasa z Playa del Carmen trwa ok. 1h. Cena biletu na autobus Colectivo to ok 50 peso natomiast za Ado zapłacisz ok 100 peso. Wypożyczenie rowera na miejscu kosztuje między 150 a 250 peso, dodatkowo kaucja 500 peso.

26 Najpiękniejszych miejsc na zdjęcia w Tulum📸

Wejście do hotelu Ahau
Muzeum Sferik od Azulik
➳ Jedne z najpiękniejszych miejsc na zdjęcia w Tulum uchwycisz spacerując lub jadąc rowerem od strony Zona Hotelera

Na pewno zwróci Twoją uwagę drewniana rzeźba przed wejściem do hotelu Ahau. Obecnie są duże kolejki do zdjęć, dlatego najlepszą porą na sesjetutaj jest tuż po wschodzie słońca. Spacerując dalej, miniesz śniadaniowy bar Matcha Mama oraz szyld Follow Your Dream. Po drodze znajdziesz również odwrócony dach samochodu w I Scream Bar oraz mini butiki na wejściu do hotelu Akiin.


➳ Kolejne miejsca na najpiękniejsze zdjęcia w Tulum znajdziesz od strony plaży przy hotelach:

Amansala, Hotelito Azul, Posada Margeritas, Coco Tulum, Be Tulum, Casa Malca, oraz siłowni Jungle Gym.

Do niektórych z tych miejsc możesz dostać się przez hotel. Od zeszłego roku obowiązuje prawo w Meksyku, które zabrania blokowania przez hotele i restauracje dostępu do plaży ponieważ wszystkie są publiczne. W innym wypadku grozi im grzywna nawet do 1 mln peso.

Jednak spacerowanie po obiekcie hotelowym i robienie zdjęć gdy nie jest się gościem to już inna kwestia. W dobrym guście jest skorzystanie z usług w danym miejscu np. wynajęcie leżaka, zamówienie czegoś do picia lub jedzenia. Dlatego wiele hoteli wprowadziło tzw. minimo consumo, co oznacza, minimalną kwote do wydania. W cenie jest już leżak, ale warto pamietać, że w jednym miejscu taka kwota może wynosić 500 peso od osoby (ok.100 pln), a w innym nawet do 2000 peso (ok. 400 pln). Wszystko zależy od popularności danego hotelu.


➳ Najpiękniejsze miejsca na zdjęcia w centrum miasteczka Tulum zwanym Pueblo

Dlatego będąc w Tulum nie możesz zapomnieć o tej części miasta. Jest mniej popularna, ale to tutaj jest „prawdziwy Meksyk”. Polecam zatrzymać się na przekąskę w Burito Amor oraz posmakować lodów z miętowego Vana Martina. Na koniec wpadnij na najlepsze mojito z Mezcalem i muzyką na żywo w The Batey.

Najlepsze mojito z Mezcalem
The Batey w Pubelo Tulum
➳ Najpiekniejsze widoki na zachód słońca czekają na Ciebie z baru Ciel Rose 😍

Wejście jest przez restauracje Puro Corazon. Innym fajnym miejscem jest Rooftop Casa Pueblo w części Pueblo Tulum.

Plaża przy hotelu Casa Malca
Roof Top Ciel Rose
➳ Niesamowity wystój wnętrz i otoczenia znajdziesz w hotelach Casa Malca, Be Tulum, Nomade, Holistika, Habitas, Vagalume oraz hotelu, muzeum i butiku Azulik (obecnie wejście kosztuje 10USD).

Miej na uwadze, że wejście na teren hotelu wygląda tak samo jak pisałam wyżej. Jeśli zależy Ci na odwiedzeniu konkretnego hotelu z noclegiem, zapisz się do ich Newslettera, aby nie przegapić promocji. Jeśli interesuje Cię wyłącznie Day Pass (jednodniowy pobyt w hotelu), warto do nich napisać czy nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.


➳ Odwiedź trzy najpiekniejsze cenotes w okolicy Tulum

Dojazd do nich najlepiej zorganizować autem, ale możesz dostać się do nich również skuretem, taxi lub rowerem. Ponieważ wszystkie trzy miejsca zyskały ostatnio bardzo na popularności, zaplanuj przyjazd tutaj zaraz na otwarcie. Pierwsza polecajka to Grand Cenote, którą znajduje się po drodze do miasta Coba. Ze względu na swoją popularność wstęp tutaj kosztuje 500 peso. Kolejnym znanym i pięknym miejscem jest cenote Calavera. Możesz ją kojarzyć ze zdjęć na IG ze słynną huśtawką. Wstęp do niej kosztuje ok 250 peso. Na koniec polecam CI lagune z cenotą, która jest oddalona ok. 20 min od Pueblo. Nazywa się Kaan Luum. Wstęp kosztuje ok. 300 peso, dodatkowo za zdjęcia z drona zapłacisz 150 peso.


Ciężko robić takie listy, gdy każdy krok w tej magicznej miejscowości przyprawia Cię o zawrót głowy🥰. Tulum to bez wątpienia spełnienie marzeń większości podróżników i nie ma co się dziwić! Dlatego mam nadzieję, że spacerując w tych miejscach poczujesz energię, jaką wysyła Ci morze i dżungla.

Jeśli jeszcze Ci mało Tulum, to zapraszam po więcej zdjęć i inspiracji na mój Instagram.

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com