Playa del Carmen dzięki swojemu położeniu oraz ciągle rozwijającej się turystyce, otrzymała miano najszybciej rozwijającego się miasta w Meksyku. Z tego względu wiele osób rezygnuje z noclegu tutaj, dlatego stworzyłam 9 wskazówek na udane wakacje w Playa del Carmen. Dzięki moim poradom poznasz tą miejscowość jak lokals. W dodatku wiele osób nie bierze tego pod uwagę, że Playa jest świetną bazą wypadową na wycieczki jak Chichen Itza, Tulum, Cozumel czy Rajskie Wyspy. Gdy tacosy Ci się znudzą (co jest możliwe!) znajdziejsz tutaj ogromny wybór kuchni z całego świat. Dlatego jest tak uwielbiana wśród obcokrajowców. Nigdy nie doskwiera Ci tu samotność, a dzięki dostepności amerykańskich i europejskich produktów, czujesz się jak w domu. Sprawdź, dlaczego warto spędzić wakacje w Playa del Carmen.

Wakacje w Playa del Carmen kiedyś i dziś

Niegdyś Playa była znana jako mała wioska rybacka. Początek istnienia miejscowości był dopiero w latach 60. W późniejszych latach zaistniała jako baza wypadowa na nurkowanie przy rafach koralowych na wyspie Cozumel. Natomiast dziś stała się mekką nomadów z całego świata i ulubionym kurortem dla expatów z Ameryki. Wiele osób odradza przyjazd do Playa del Carmen, ponieważ są zniesmaczeni jej nadmierną turystyką i zamerykanizowaniem. Dlatego postanowiłam w tym wpisie odczarować dla was to turystyczne miasteczko i udowodnić, że wystarczy tylko odbić w dobrym kierunku od sławnej 5 Avenue, aby się w tym mieście zakochać :).

Dlaczego lubie Playa del Carmen

W Playa mieszkam, od 7 lat i z mojego punktu widzenia jest to najlepsze miejsce do zamieszkania dla obcokrajowca na Riviera Maya. Mogę zrozumieć osoby, które przyjeżdzają na wakacje, nie spacerują dalej niż po 5 Avenue i są rozczarowani. Ale Playa to znacznie więcej niż kilometrowa aleja ze sklepami i restauracjami. Z moimi wskazówkami zwiedzania spojrzysz na tą miejscowość oczami lokalsa i mam nadzieje, że ją polubisz tak jak ja 🙂

➷9 wskazówek na udane wakacje w Playa del Carmen➷

💡Podziwiaj murale

Cały Meksyk słynie z pieknych malowideł na fasadach i nie mogło ich zabraknąć również w Playa del Carmen. Sporo z nich jest w centrum między 5 a 10 Av od calle 2 do 42 oraz w okolicach mostu przy Caretera Federal.

💡Spędź wieczór na plaży

W Playa del Carmen są 2 Beach Bary idealne na wieczornego drinka. Jest to Zenzi i Fusion Bar. W obu wieczorem grają świetną muzyką na żywo, a jedzenie i drinki są przepyszne.

💡Spaceruj za dnia uliczkami

Dokładnie od calle 30 do Constituyentes między Av. 30 a 10. Znajdziesz tam piękne kolorowe budynki z mnóstwem zieleni. Osiedle nazywa się Colonia Hollywood. Jest tam mnóstwo moich ulubionych knajpek jak Papa Charly Cafe Orange czy Mercado 30. Za Menu del Dia zapłacisz jedynie ok 35 PLN.

💡Zacznij zwiedzanie od końca

Na końcu słynnej 5 Avenue od Av Consituyentes do calle 40 znajdziesz małe straganiki z pamiatkami, na których warto się targować. Następnie miniesz świetny kubański bar La Bodequita del Medio, polecam wpaść na dobrego drinka i lekcje salsy.

💡Odkryj calle 38

To następna niepozorna ulica, na której znajdziesz kilka moich ulubionych knajpek oraz klimat niczym z Tulum. Moich 5 ulubionych adresów na jedzenie to: Mae Thai, La Brioche, Amate 38, La Cueva del Chango i Piola.

💡Zajrzyj na stadion

Nie namawiam Cie do ćwiczeń, ale warto zobaczyć gdzie toczy się lokalne życie. Wieczorami za drobną opłatą, możesz też wziąć udział w kursie salsy lub zumby.

💡No Gracias

Ten zwrot jest najskuteczniejszy w odpowiedzi na nawoływania ze sklepów przy 5 Avenue. Inna możliwość to po prostu ignorowanie ich nawoływań. Jeśli nie jesteś zainteresowany kupnem czegoś powiedz wprost, a sprzedawcy zostawią Cię w spokoju.

💡Odwiedź lokalny targ

To tutaj spotykają się wszyscy mieszkańcy Playa. Targ odbywa się zawsze w weekendy wieczorem przy Palacio Muncipal od strony Walmartu. Możesz spróbować tutaj zarówno przysmaków z Yucatanu jak i innych stanów Meksyku. Bardzo polecam zakupić tutaj lokalne rękodzieło. Mi zawsze udało się upolować najtańsze łapacze snów.

💡Łap taksówkę ulice dalej

Dokładniej z 15 Avenue, ceny będą troszkę niższe niż z 10 Av. 🙂 Warto przed wejściem zapytać się ile będzie mniej więcej kosztował was przejazd. Zapamiętaj zwrot „Quanto questa a (miejsce dokąd)” co oznacza „ile kosztuje do”. Dodatkowy Tip to przed wejściem spisanie numeru taksówki (zwłaszcza jeśli przemieszczasz się w nocy) oraz płacenie w lokalnej walucie czyli peso.

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com