Zanim zdradze Ci moje Top 10 atrakcji na płw. Jukatan do których możesz się wybrać w porze deszczowej, wspomnę na jakie miesiące w ogóle przypada ten okres w tym rejonie Karaibów. Czy opady deszczu są stałe, przelotne i kiedy dokładnie możesz się spodziewać pory deszczowej i huraganów.

Pora deszczowa na Jukatanie – Temperatury

Na Jukatanie temperatura w ciągu roku utrzymują się stabilnie miedzy 23°C zimą do max 35°C latem. Nie bez powodu mówi się, że sezon zimowy przypada od listopada do marca. W tym okresie jest najkorzystniej odwiedzić Jukatan. Niska wilgotność powietrza ok. 40%, przyjemna temperatura 24°C + powiew wiatru (przełom marca-kwietnia wieje najmocniej) i wieczorne ochłodzenie czasami do 15°C to idealna pogoda na wakacje. Niemniej jednak zawsze są wyjątki od reguł. Kiedy wilgotność powietrza zbyt gwałtownie spada przyczynia się to do opadów atmosferycznych. Te są spowodowane również przez globalne ocieplenie klimatu i mogą zaskoczyć w listopadzie, grudniu i na początku stycznia.

Kiedy przypada pora deszczowa na Jukatanie

Główny sezon deszczowy przypada na miesiące występowania huraganów. Także w tym przypadku zauważamy zmiany, od czerwca do października zamiast długich strug deszczu, były w ostatnich latach przelotne kapuśniaczki. Z reguły w czerwcu i sierpieniu odnotowuje sie najwyższe opady w ciągu roku, chociaż w ostatnich latach przeniosły się na sierpień i wrzesień.

Pora deszczowa, a mikroklimat na Jukatanie

Na Riviera Maya mamy mikroklimat co oznacza, że pogody nie da sie do końca przewidzieć. Na odcinku 2 km możecie przejść przez tzw. 4 pory roku. Jeśli pada, są to zazwyczaj szybkie gwałtowne opady trwające miedzy 30 min do 2 h.

Wilgotność powietrza na Jukatanie

Wysoka wilgotność powietrza przypada również na okres huraganów. Najniższą notuje się w lutym o wartości 40%, a we wrześniu dochodzi nawet do 100% co sprawia, że temperatura odczuwalna jest wyższa niż na termometrze. W ostatnich latach już od marca zauważa się w tej kwestii podwyższony wskaźnik.

10 Atrakcji na Jukatanie, które możesz odwiedzić w trakcie pory deszczowej


1. Rio Secreto

Jest to jeden z najdłuższych podziemnych korytarzy z pięknymi stalaktytami i stalagmitami. Wstęp z przewodnikiem kosztuje ok. 70 USD i trwa 4 h. Tańszą opcją są cenote niedaleko hotelu Barcelo (Azul, Eden) wstęp kosztuje między 5 a 25 USD.

2. Kino

To moja ulubiona rozrywka z resztą wszystkich meksykanów również. Tutejsze seanse w kinie należy do bardzo tanich! Wstęp kosztuje ok 3 USD na zwykły film, a na sale VIP między 5 a 7 USD. Seanse zazwyczaj są w oryginale, więc nie musisz znać hiszpańskiego. Trzeba też dodać, że wiekszość amerykanskich produkcji trafia do Meksyku szybkiej niż do Europy😉

3. Quady

To szaleństwo odbywa sie pojedynczo lub we dwoje. Tak czy siak będziesz brudna/y pedząc przez dżunglę😅 Na każdym tourze jest postój przy cenocie co daje fajne kombi w ciągu jednego dnia. Pół dnia z transferem i przekaskami kosztuje ok. 80 USD.

4. Xplore

To park linowy sieci Xcaret. Główną atrakcją są zjazdy na tyrolkach gdzie ostatnią lądujesz w wodzie. Na miejscu masz też przejażdżke buggy, pływanie w cenocie oraz rafting. Park ma opcję all innclusive, a wstęp kosztuje ok. 150 USD na 8 h.

5. Spa

Dostępne Spa w Twoim hotelu jest blisko, ale bardzo drogo. Polecam masaże albo salony w okolicach 5 Av w Playa del Carmen jak Reef 28 czy Mayan Hands lub hotel Soul Beach Spa i Live Aqua które są również w Cancun. Miejsca mają oprócz masaży, saunę, jacuzzi i ciepłe baseny. Usługa kosztuje od 20 do 50 USD.

6. Centrum Handlowe

Zakupy sprawiają wiekszą przyjemność podczas deszczowej pogody niż podczas skwaru. W Playa DC przy 5 Av. jest Paseo PDC czy Quinta Allegria. Z takich lokalnych centów handlowych gdzie nie znajdziesz turystow to Centro Maya i Las Americas zarówno w Playa i Cancun. Inne z moich ulubionych przy strefie hotelowej w Cancun to La Isla oraz Puerto Cancun.

7. Xenses

To park sieci Xcaret działający na zmysły. Wydaje się niemożliwe, ale już na wejściu Twoja głowa zacznie świrować! Jedną z głównych atrakcji jest przejście przez miasteczko, gdzie wydaje Ci się, że idziesz pod górę ale czujesz, że idziesz w dół! Wstęp kosztuje ok 70 USD na 4.5h.

8. Temazcal

To inaczej majańska sauna z szamanem. Rytuały zazwyczaj odbywają się pod wieczór w dżungli. Mają na celu oczyszczenie ciała i umysłu ze złej energii. Ciekawe doświadczenie nawet dla tych którzy w to nie wierzą. Po rytuale następuje kąpiel w cenocie, aby dopełnić oczyszczenia. Koszt od 30 do 100 USD.

9. Cirq de Solei

Ta kombinacja wieczornego show z menu to jedyne miejsce poza Las Vegas. Bilety z kolacja zaczynają się od ok. 150 do nawet 300 USD. Jedzenie jest wyborne, a show gwarantuje niezapomniane wrażenia.

10. Selvatica

To inny park linowy łączący Park Xplore, pływanie w cenocie i Quady w jednym! Dodatkiem są ekstremalne zajawki jak skok na bungee! Jeśli Ci nie straszne to jest to najlepsza forma, aby sie wyszaleć! Cały dzień ze wszystkimi atrakcjami kosztuje ok 160 USD. Im mniej atrakcji wybierzesz tym cena jest niższa nawet o 60 USD.

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com