Zawsze powtarzam, że Meksyk jest destynacją całoroczną, ale to od Twoich zainteresowań zależy, który miesiąc będzie najlepszym dla Ciebie. Poniżej wypisałam kilka kluczowych kwestii, dzieki którym łatwiej podejmiesz decyzje o terminie przylotu do Meksyku. Sprawdź kiedy jest dla Ciebie najlepiej odwiedzić Meksuk i półwysep Jukatan.

Odwiedziny półwyspu Jukatan – Algi Morskie

Seaweed w tłumaczeniu algi morskie lub glony, masowo pojawiły się w 2018 roku spowodowane ociepleniem klimatu i zanieczyszczeniem mórz. Prądy morskie przez zalegające tony plastiku nie maja na tyle „siły”, aby odepchnąć algi pływające na powierzchni i tak dryfują, aż na nasze wybrzeże. Nie można do końca powiedzieć kiedy się pojawiają, bo to zależy od kierunku wiatru oraz prądów morskich. Jednak patrząc na statystyki w ostatnich latach najwięcej ich było w miesiącach: kwiecień, od czerwca do sierpnia oraz od listopada do końca grudnia. Trzeba zaznaczyć, że one nie wystepują na całym wybrzeżu. Czasami dotyka Tulum, czasami Cancun a innym razem Holbox.

Kiedy najlepiej odwiedzić półwysep Jukatan, aby spotkać różne zwierzęta

Rekiny Bullsharks/Bycze 🦈to dla wielbicieli nurkowania spełnienie marzeń. Przypływają w okolice Cancun i Playa DC od listopada do lutego, bo lubią zimne wody morskie. Można je podziwiać na głębokości ok 20 m. Aktywność jest jak najbardziej bezpieczna.

Rekiny Wielorybie 🐋 które są największymi rybami świata przypływaja w okolice Cancun i Holbox od połowy maja do połowy września. Rekiny można podziwiać podczas snorkelingu na otwartym morzu, a Meksyk jest jedynym miejscem na świecie gdzie masz na to gwarancję lub zwrot pieniędzy.

☛ Jeśli interesuje Cię z snorkeling z największą rybą świata lub chcesz po prostu zgłebić temat zerknij do poniższego wpisu.

Żółwie 🐢 morskie możesz spotać przez cały rok w Akumal i Parku Biosfery Sian Kaan. Natomiast od maja do lipca przypływają do nas również z innych zakątków świata składać swoje jaja. Jeśli chcesz podziwiać malutkie żółwiki po wykluciu jak maszerują do morza to zapisz sobie miesiące od lipca do października w kalendarzu.

Kiedy najlepiej odwiedzić półwysep Jukatan ze wględu na ceny

Jeśli patrzeć budżetowo to najtańsze miesiące na przylot startują od kwietnia (z wyłączeniem Wielkanocy i Majówki) do listopada włącznie. Najdroższy okres przypada na Boże Narodzenie i Sylwestra. Ceny mogą być nawet podwójne niż chwilę przed Świętami.

Kiedy najlepiej odwiedzić półwysep Jukatan pod względem wydarzeń


Wielbiciele imprez muszą przyjechać w marcu. Spring Break odbywający się na hotelowych plażach i klubach w Cancun tętni życiem w dzień i w nocy. Przerwa wiosenna trwa cały miesiąc, dlatego dla wielbicieli spokoju polecam kurorty dalekie od strefy hotelowej Cancun. Innym polecanym wydarzeniem jest Święto Zmarłych – Dia de Muertos. Moim zdaniem to najlepszy okres aby odwiedzić Meksyk. Poza tym to jedno z najważniejszych świąt w kulturze meksykańskiej. Od połowy października do początku listopada nawet w hotelach i sklepach stawiają ołtarze ze zdjęciami zmarłych pracowników lub znanych osób. Największą atrakcją są pochody Katrinas przez miasto, parady jak ta słynna w Mexico City czy wieczorny festiwal Zmarłych w tematycznym Parku Xcaret.

Innym ciekawym okresem na odwiedziny Meksyku chociaż do najtańszych nie należy jest Karnawał i Boże Narodzenie. Mnie szczególnie łapie za serce tradycja na Trzech Króli, kiedy chodzą po majańskich wioskach i wręczają prezenty.