Jednym z najlepszych doświadczeń podczas odwiedziń latem wybrzeża Riviera Maya to niewątpliwie snorkeling z rekinami wielorybimi – najwięszą rybą świata. Rekiny wielorybie to niesamowite zwierzęta, z którymi pływa się na otwartym morzu. Jeśli uwielbiasz zwierzaki w naturalnym środowisku oraz czujesz się jak ryba w wodzie przeczytaj więcej o tym niezwykłym doświadczeniu!

Charakterystyka rekinów wielorybich

Rekiny wielorybie to bardzo tajemnicze zwierzęta. Niby tak ogromne, a nadal mało o nich wiemy tj. gdzie i w jaki sposób rodzą się młode, gdzie przebywają gdy nie ma ich w Zatoce Meksykańskiej i wiele innych. Biolodzy nadal głowią się na ich temat, dlatego podziele się z Tobą wiedzą, która jest nam znana aby przybliżyć Ci piękno rekinów wielorybich.

Gdzie odbywa sie snorkeling z rekinami wielorybimi

Po raz pierwszy snorkeling z największą rybą świata w naszej okolicy odbył się na wyspie Holbox. Dzięki temu zapoczątkowała się tam turystyka. Obecnie lepiej jest wypływać z portu w Cancun z racji na krótszą odległość, aby je spotkać. Dla porównania z Holbox czas trasy, do miejsca gdzie są rekiny to ok. 4h, a z Cancun ok. 2h. Jak wspomniałam wyżej snorkeling odbywa się na otwartym morzu, dlatego polecam dla wrażliwych zaopatrzyć się w tabletki typu aviomarin.

Kiedy snorkować z rekinami wielorybimi

Rekiny wielorybie przypływają w okolice wybrzeża Riviera Maya (Cancun, Holbox) od połowy maja do połowy września (w 2023 r. sezon z wycieczkami na snorkeling rozpoczyna się od 1 czerwca i trwa do 17 września). Z racji dużej ilości planktonu, którym się żywią występują u nas tak licznie. Mówi się, że w Meksyku jest ich największa liczba w skali świata. W sezonie występowania rekinów wielorybich wyjazdy odbywają się codzinnie, jednak jeśli mogę Ci doradzić kiedy się zdecydować (jeśli jesteś w tym okresie), polecam na kilka dni przed i po lub w dniu pełni księżyca. Wtedy można spotkać mnóstwo rekinów w morzu, nawet do kilkuset! Rekiny wielorybie wypływają na powierzchnie wody i szukają pokarmu – planktonu, a po śniadanku schodzą bardzo głęboko w odchłań Karaibskiego Morza.

Jak przebiega snorkeling z rekinami wielorybimi

Snorkeling z największą rybą świata odbywa się wyłącznie w grupach do 10 osób. Po wypłynięciu na otwarte morze następuje ich poszukiwanie. Gdy kapitan je odnajdzie i warunki sprzyjają, w parach 2 osobowych wskakuje się do wody. Kapitan i majtek dokładnie Ci powiedzą w którym momencie skoczyć, aby po wylądowaniu w wodzie mieć rekina przed sobą i móc z nim równolegle płynąć. Warto pamiętać, że ryby są bardzo szybkie i lądując pod wodą musisz zacząć płynąć, a nie stać w miejscu.

Zasady snorkelingu

  • Rekinów nie można dotykać
  • trzeba zachować odstęp od rekina
  • nie można stosować kremów z UV
  • kamizelki ratunkowe są obligatoryjne
  • minimalny wiek uczestników nie jest wskazany, jednak zaleca się dla dzieci powyżej 12 roku życia (tak naprawdę wszystko zależy od kapitana i warunków pogodowych, miałam już sytuację, gdzie rodzice byli na łódce z 6 miesięcznym noworodkiem i wskakiwali na zmianę, aby zostać z dzieckiem na pokładzie).
  • nie można spożywać alkoholu i środków odużających
  • ilość skoków zależy od warunków pogodowych i kapitana, między 1 do 3 na osobę.

Moje wrażenia ze snorkelingu z rekinami

Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego skoku i powiem Ci, że to przeżycie również zapadnie w Twojej pamięci na długo! Aktywność ta jest porównywalna do skoku ze spadochronem lub innym związanym z adrenaliną. Niezwykłe jest już samo zobaczenie tak ogromnego zwierzęcia, a co dopiero móc z nim snorkować. Niezapomniane przeżycie i polecam każdemu kto czuje się jak ryba w wodzie.

Ile kosztuje snorkeling z rekinami wielorybimi i gdzie dokonać rezerwacji?

U lokalnego organizatora z którym współpracuje wycieczka kosztuje 195 euro. W cenie jest zawarty odbiór, opieka przewodnika (również w j. polskim), napoje, przekąska oraz sprzęt do snorkelingu. Za dodatkową opłatą są jedynie zdjęcia z Twojego snorkelingu i chęć dodatkowej ochrony jak pianka neoprenowa czy tshirt z UV.

☛ Jeśli zainteresowała Cię ta aktywność i masz pytania, śmiało napisz do mnie na maila: kontakt.domitravelstories@gmail.com. Z chęcią pomogę Ci dokonać rezerwacji u najlepszego organizatora na Riviera Maya, z którym współpracuje odkąd mieszkam w Meksyku. Więcej zdjęć i wideo możesz obejrzeć w zapisanej relacji na moim profilu na Instagramie 🙂