Isla Mujeres nigdy nie należała do moich ulubionych wysp na meksykańskich Karaibach ze wzgledu na swoją popularność i komercje, ALE! Tutejsza plaża ma miano jednej z piękniejszych na świecie, a zachody słońca należą do niezapomnianych. Chociażby dla nich warto poznać tą wyspę. Jakie mam pomysły dla Ciebie, aby świetnie spędzić tu czas? Sprawdź moje 9 pomysłów, aby poczuć karaibski vibe Isla Mujeres.

Lokalizacja

Isla Mujeres znajduje się ok. 20 min drogi promem od słynnego kurortu Cancun na półwyspie Jukatan w Meksyku.

Krótka historia wyspy

Historia wyspy Isla Mujeres sięga ponad 1500 lat. To tutaj przybywały kobiety do bogini Ixchel, która była patronką płodności, księżyca, medycyny i szczęścia. W 1517 roku kiedy do wybrzeża Meksyku dotarł Francisco Cordoba i ujrzał kobiety przynoszące dary do sanktuarium bogini Ixchel, nadał wyspie nazwę od tego zdarzenia – Isla Mujeres – wyspa kobiet.

Jak dojechać na Isla Mujeres

Jedyną możliwością jest dostanie się z portu Juarez w Cancun. Na wyspę można dopłynąć z 3 przedstawicielami barek: West Jet, Ultramar i Xcaret. Ja polecam Ultramar ponieważ ma najkorzystniejsze ceny i podróż trwa krócej od West Jet. Bilet w jedną stronę kosztuje 250 peso lub 22 usd, przy zakupie w 2 strony kosztuje 450 peso. Barki kursują co półgodziny, poniżej znajdziesz rozkład jazdy.

Przemieszczanie się po wyspie

Isla Mujeres ma 13 km długości. Aby przemieścić się z jednego końca na drugi potrzebujesz wypożyczyć rower, skuter lub lokalny transport w postaci wózka golfowego. Po wyjściu z portu znajdziesz sporo budek oferujących ich wypożyczenie. Rowery kosztują ok 150 peso za 3 h, skuter 500 peso, a golfcart 800 peso. Jeśli planujesz odwiedzić tylko Playa Norte i centrum możesz to zrobić na pieszo z portu. Jednak jeśli planujesz zobaczyć pozostale miejsca o których wspominam poniżej, warto wypozyczyć jakiś środek transportu.


Co warto zobaczyć / zrobić na Isla Mujeres?

Plażować na Playa Norte.

To kluczowy punkt programu podczas odwiedziń Isla Mujeres. Plaża od lat otrzymuje tytuł niebieskiej flagi. Woda jest krystaliczna i ma przepiękny odcień błękitu, a piasek jest mięciutki jak mąka. Jest to zdecydowanie jedna z najpiekniejszych plaż na meksykańskich Karaibach i byłoby grzechem jej nie zobaczyć podczas odwiedzin Isla Mujeres.

Objechać całą wyspę rowerem, skuterem lub wózkiem golfowym.

Cały przejazd zajmie Ci ok. 2h skuterem lub wózkiem golfowym, a rowerem zajmie Ci trochę dłużej. Podczas jazdy będziesz mieć lepsze spojrzenie na wyspę i poznasz jej najpiekniejsze zakątki.

Odwiedzić najbardziej wysuniętą na płd. część wyspy Punta Sur.

To jeden z powodów dla których warto objechać wyspę wynajętym środkiem transportu. Nie ma innej możliwości dostania się tutaj.

Pospacerować po koloworym centrum.

Wyspa pomimo szybkiego rozwoju nadal zachowała w centrum dawne majańskie i kolonialne budownictwo. W dodatku bardzo kolorowe i często pokryte muralami. Koniecznie musisz uwiecznić je na zdjęciach.

Odwiedzić lokalny cmentarz.

Meksykańskie miejsca pochówku są tak kolorowe jak cały Meksyk. Zapewniam, że to miejsce zrobi na Tobie spore wrażenie. Aby nie zakłócać spokoju zmarłych, polecam zerknąć chociaż z oddali jak odmiennie wygląda to kulturowo.

Snurkować przy rafie koralowej lub podwodnym Muzeum.

Wybrzeże Isla Mujeres leży przy 2 najdłuższej Rafie Koralowej na świecie. Możliwy jest snorkeling lub nurkowanie głębinowe, a dla ciekawskich jest stworzone podwodne Muzeum MUSA, którego celem jest odbudowanie Rafy Koralowej. Jeśli czujesz się jak ryba w wodzie to idealne atrakcje dla Ciebie.

Zjeść najlepsze włoskie lody w ParadICE.

Smak tych lodów jest niezapoomniany, przy karaibskich upałach warto się skusić na pyszne lody i dobre espresso. Polecam też zabrać lody na wynos usiąść na murku z widokiem na rozbijające się o skały fale.

Wypić drinka w Nomads.

Jest to hostel w boho stylu – moim ulubionym. Świetne miejsce na stylowy nocleg, plażowanie w Beach Clubie oraz drinka z widokiem na morze.

Podziwiać zachód słońca.

Wyspa słynie z fantastycznego spektaklu na zachód słońca, kktórego nie możesz przegapić. Jeśli nie chcesz oglądać z poziomu plaży polecam rejs katamaranem wzdłuż wybrzeża, niezapomniane wspomnienia gwarantowane.

☛ Jeśli chcesz poznać inne najpiekniejsze plaże na Jukatanie zerknij do tego wpisu.

☛ Istnieje również możliwość odwiedzenia tej wyspy w ramach jednodniowej wycieczki do dwóch wysp – Wyspy Mujeres z bezludną wyspą Contoy. W poniższym wpisie dowiesz się wszystkich szczegółów.