Są takie miejsca na świecie, które przyprawiają o motyle w brzuchu i do tych miejsc na pewno zalicza się bezludna wyspa w pobliżu Cancun – Isla Contoy. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje raj na Ziemii zupełnie nie zniszczony przez działalność człowieka to odpowiedź brzmi – TAK! Od 1961 roku wyspa Contoy jest pod ochroną Meksykańskiego Rządu, a od 1998 roku jest uznana za Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Meksyku. Wyspa jest całkowicie bezludna, dlatego odwiedziny można zaplanować wyłącznie z wycieczką zorganizowaną. Czeka tu na Ciebie miękki i biały jak mąka piasek, szereg palm, ptaków, lasów namorzynowych i niezwykły odcień niebieskiego Morza Karaibskiego. Jeśli nabrałaś_eś apetytu na odwiedziny tego skrawka raju polecam czytać dalej :). W tym wpisie zabieram Cię w wirtualną podróż po najbardziej rajskiej wyspie w Meksyku.

Historia wyspy

 • W okresie postklasycznym (między 889 a 1697 n.e.) majańscy rybacy odwiedzali Contoy, aby łowić ryby.
 • Od XVI wieku docierali tu również odkrywcy, piraci, przyrodnicy i poszukiwacze skarbów. Prawdopodobnie, dlatego na wyspie odnaleziono pozostałości ceramiki oraz muszli białej.
 • W konsekwencji Isla Contoy staje się pierwszym obszarem chronionym w stanie Quintana Roo.
 • W 1899 roku na północnym krańcu zbudowano pierwszą latarnię morską i tym samym najstarszą w Meksyku.
 • W kolejnych latach, dokładnie w 1912 oraz w 1923 roku latarnia morska zostaje ponownie zniszczona i odbudowana gdzie stoi i funkcjonuje po dziś dzień.
 • Następnie od 1986 roku na Isla Contoy ustanowiono obszar ochrony żółwi morskich.
 • Na koniec od 1998 roku ogłoszono wyspę Parkiem Narodowym, a chroniona strefa morska została powiększona.

Lokalizacja

W pobliżu słynnego kurortu Cancun, dokładnie 30 km w kierunku północno – wschodnim znajduje się bezludna wyspa Contoy. Podróż na wyspę odbywa się motorową łódką i przeprawa zajmie Ci ok. godziny. Wyspa jest malutka, ma zaledwie 8,5 kilometra długości i 500 metrów szerokości. Contoy jest domem dla liczych gatunków ptaków tj. pelikanów i fregat, a w jej okolicę przypływają m.in. żółwie morskie, płaszczki i rekiny wielorybie. To również stąd rozpoczyna się druga najdłuższa Rafa Koralowa na świecie (Ixlache), która ma ok 1300 km długości i ciągnie się, aż do granicy z Hondurasem. Aby zachować piękno wyspy, wyłącznie 200 osób dziennie może odwiedzić ten istny raj na Ziemii. Biolodzy monitorują każde odwiedziny, a jej zwiedzanie może sie odbywać wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Dla zwiedzających jest udostepnione zaledwie 2% wyspy, a jej pozostała część nadal pozostaje dziewicza ze wspaniałą florą i fauną.

Jak zaplanować odwiedziny Contoy

Ze względu na ograniczenia w liczbie odwiedzających (200 osób w ciągu dnia) jest niewiele lokalnych firm, które organizują jednodniowe wycieczki na wyspę Contoy. Wyspa jest dostępna do zwiedzania prawie przez 365 dni w roku. Jednak polecam ze wględu na ograniczoną liczbę miejsc dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. W sezonie zimowym zaleca się rezerwować miejsca na tydzień, a czasami dwa tygodnie przed planowanym pobytem. Warto mieć na uwadze, że raz w miesiącu biolodzy przeprowadzają badania ekosystemu wyspy i wtedy jest zamknięta dla turystów.

Wyspa zakazów – tego nie można robić na wyspie Contoy

Dla osób niestosujących się do zasad są przewidziane sankcje, ponieważ wykraczają poza meksykańskie prawo.

 • Aby chronić piękno wyspy Contoy odwiedzający mają całkowity zakaz używania kremu z filtrem, jak również jest zakaz palenia tytoniu. Dlaczego filtr? Badania wskazują, że osadza się na Rafie Koralowej i powoduje jej obumieranie. Jeśli nie chcesz spalić się karaibskim słońcem polecam zaopatrzyć się w tshirt z ochroną UV.
 • Na wyspie nie można również dotykać żadnych roślin, w tym palm. Tyczy się to zarówno wieszania na nich ręczników czy toreb. Część palm na Contoy jest chorych, zawiareją bakterie, które mogą zaszkodzić roślinom znajdującym się na lądzie (Riviera Maya).
 • Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich areozolów jak spreyu na komary, mgiełki czy innych podobnych produktów również jest niedozwolone.
 • Nie można przemieszczać się samemu wgłąb wyspy bez licencjonowanego przewodnika.
 • Aby wyspa była utrzymana w czystości, zabieramy ze sobą wszystkie produkty i opakowania przywiezione danego dnia.
 • Warto pamiętać, że na wyspie nie ma bieżącej wody, dlatego toalety dla odwiedzających są w ekologicznym stylu (suche).

Co robić na wyspie Contoy

Podczas zorganizowanej wycieczki na wyspę Contoy jest przewidziane ok 2,5 godziny czasu wolnego. Ten czas możesz wykorzystać na błogi relaks, spacer z przewodnikiem lub snorkeling. Podczas spaceru możesz odwiedzic muzeum, a w nim zobaczyć makiety zwierząt, które zamieszkują i odwiedzają wyspę Contoy tj. żółwie morskie, węże boa, rekiny wielorybie i krokodyle. Dodatkowo przewodnik zaprowadzi Cię na punkt widokowy po drugiej stronie wybrzeża skąd jest wspaniała panorama na palmy i turkus Morza Karaibskiego. W innej części wyspy znajdziesz mały pomost z widokiem na lasy namorzynowe gdzie można przy odrobinie szczęścia spotkać krokodyle. W dalszej części dnia jest przewidziany posiłek w formie bbq – gwarantuję, że będzie to najleszy grill w Twoim życiu.

Przebieg wycieczki na Isla Contoy

Dzień rozpoczyna się odbiorem z hoteli na Riviera Maya, a dalej udasz się do portu w Cancun. Tutaj czeka na Ciebie snack i coś do picia. Po zebraniu wszystkich uczestników wsiadacie na motorowe łodzie mieszczące od 20 do 30 osób. Jeśli warunki w trakcie rejsu będą sprzyjać, odbędzie się snorkelingu przy Rafie Koralowej. Dla chętnych morskich doznań sprzęt jest dostępny na łódce. W przypadku niekorzystnych warunków tj. dużego prądu morskiego, małej widoczności lub zbyt dużych fal – snorkeling może być odwołany. O tym decyduje kapitan w trakcie rejsu. Po dotarciu na Isla Contoy masz do dyspozycji czas wolny. Przewodnik poinformuje Cię o godzinie obiadu, spaceru po wyspie i powrotu na łódkę.

Tego dnia poza odwiedzinami bezludnej wyspy Contoy odwiedzisz inną rajską wyspę – Mujeres. Tutaj ponownie czeka na Ciebie czas wolny (ok. 1 godz.), który polecam wykorzystać na spacer na jedną z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu – Playa Norte. Na wyspie możesz kupić pamiątki w dobrych cenach lub zjeść najlepsze lody w lodziarni ParadIce. Szczegółowe polecajki z wyspy zdradzam we wpisie 9 pomysłów na odwiedziny Isla Mujeres.

Jak zapisać się na rejs Isla Contoy + Isla Mujeres

Jeśli zainteresowała Cię wycieczka na rajską wyspę Contoy i masz nurtujące pytania, chętnie na nie odpowiem w korespondencji mailowej. Miałam juz okazję odwiedzić to wspaniałe miejsce niezliczoną ilość razy zarówno jako turysta, w roli wolontariatu oraz obecnie jako przewodnik:). Dlatego też współpracuje z zaufanymi i najlepszymi lokalnymi organizatorami.

Koszt jednodniowej wycieczki na wyspę Contoy i Mujeres to 139 usd od osoby dorosłej, dla dzieci poniżej 12 roku życia 119 usd. Cena wycieczki obejmuje wszystko tj. napoje na łódce, obiad, sprzęt do snorkelingu, opiekę przewodnika oraz podatek za ochronę Rafy Koralowej. Na wycieczkę może pojechać każdy i nie ma organiczenia wiekowego. Odwiedziny wyspy możesz zaplanować na każdy dzień w j. angielskim lub w poszczególnych dniach w j. polskim. Jeśli chcesz dokonać wstępnej rezerwacji skonkatuj się ze mną na adres: kontakt.domitravelstories@gmail.com

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com