Północna część kraju jest owiana trochę tajemnicą, słyszy się o niej w słynnych serialach na Netflixie i wiadomościach, ale poza tym nie wiadomo czy warto odwiedzić tą część Meksyku i co konkretnie zobaczyć. Niedawno miałam okazję przekonać się o tym sama, odwiedziłam największy stan kraju – Chiuhuahua, jeden z najbardziej niebezpiecznych – Sinaloa i stolicę Tequili – miasto Tequila w stanie Jalisco. Głównym punktem mojej podróży był przejazd jedyną w Meksyku trasą kolejową – El Chepe, która łączy stan Chiuhuahua z wybrzeżem Pacyfiku.
W tym wpisie dowiesz się o najlepszych atrakcjach i miejscach wartych odwiedzin w stanie Chiuhuahua i Sinaloa. Również moje wrażenia i praktyczne wskazówki odnośnie przejażdżki pociągiem El Chepe. Zdradzę Ci na jakim odcinku trasy są najpiękniejsze widoki na Kanion Miedziany. Jeśli chcesz odbyć podróż jedyną trasą kolejową w Meksyku i co kryje owiana tajemnicą północna część kraju – zapraszam do lektury.
El Chepe – praktyczne informacje
Warto pamiętać, że są 3 klasy wagonów, klasa turystyczna, menadżerska i pierwsza klasa. Podczas podróży pierwszymi dwoma klasami w cenie biletu nie jest nic dodatkowego zawarte, również nie można się przemieszczać pomiędzy klasami.
W klasie pierwszej w cenie biletu jest 3 daniowe menu oraz możliwość spacerowania między wagonami z kanapami, barem oraz tarasem widokowym. My podróżowałyśmy pierwsza klasą i zdecydowanie polecam ze względu na świetne wrażenia. Praktycznie nie spędziłyśmy czasu na naszych miejscach tylko w wagonie widokowym lub relaksowałyśmy się w barze.
Również zaletą pierwszej klasy jest obecność przewodnika, który opowiada o mijanych krajobrazach. Moim kolejnym tipem jest zabukowanie biletów z wyprzedzeniem, ze względu na cenę i dostępność miejsc. Bilety nie należą do tanich w porównaniu do europejskich cen, jednak musimy się liczyć, że ta podróż należy do ekskluzywnych na tle meksykańskich atrakcji. Jeśli zależy Ci na najlepszych wrażeniach warto wziąć to pod uwagę. Również warto pamiętać, że pociąg nie kursuje codziennie, a raptem kilka razy w tygodniu, oraz ma dłuższe przerwy poza sezonem. Aktualny rozkład i rezerwacji dokonasz tutaj.
Lokalizacja i krótka historia
Trasa pociągu przebiega między stanami Chiuhuahua i Sinaloa. Już pod koniec XIX wieku wiele osób myślało o znaczeniu linii kolejowej. Trasa została wybudowana, aby móc połączyć stan Chiuhuahua z wybrzeżem Pacyfiku. Niewiele osób wie, ale na tej trasie działają 2 pociągi. El Chepe Express jest przeznaczony wyłącznie dla turystów, natomiast lokalsi przemierzają innym. Dzięki temu mogą szybko (ok. 9 h) dostać się do pracy nad Pacyfikiem.
Linia kolejowa również ułatwia transport towarów między północnym Meksykiem, a Zatoką Kalifornijską. To m.in. ze względu na wysoką produkcję i zużycie przedmiotów, które mogą być transportowane w dużej ilości i na duże odległości powstał pomysł wybudowania pierwszej linii kolejowej w Meksyku. Sieć kolejowa była pomysłem amerykańskiego inwestora Alberta Owena. Początkowo pomysł nie przeszedł, jednak dzięki promowaniu pomysłu przez Owena, znalazło się wiecej inwestorów. Pierwszy odcinek trasy został wybudowany w 1897 roku, a w 1961 roku odbyły ostatnie prace konserwacyjne i odbudowa całej linii. Trasa pociągu El Chepe ma 350 km długości, przebiega przez 86 tuneli i 175 mostów. Pokonuje wspaniałe krajobrazy tj. Sierra Tarahumara, pustynie, kaniony wchodzące w skad Kaniunu Miedzianego i pola uprawne. Przejazd inauguaracyjny dla turustów odbył się w 2018 roku.
Jak dojechać
Zarówno, aby odwiedzić Kanion Miedziany oraz przejechać się pociągiem El Chepe Express najlepiej jest dolecieć do miasta Los Mochis w stanie Sinaloa lub do miasta Chiuhuahua w stanie o tej samej nazwie. Połączenia lotnicze oferują lokalne linie Volaris oraz Viva Aerobus. Moża bezpośrednio dolecieć z Riviera Maya tj. Cancun, Merida czy Chetumal. Natomiast trasa pociągu El Chepe ropoczyna | kończy się w Los Mochis i Creel. Jeśli na trasę początkową wybierzesz to drugie miasto musisz liczyć się z dodatkowym dojazdem z miasta Chiuhuahua. Na tym odcinku najlepiej dojechać lokalnym autobusem, który kursuje codzienie o różnych godzinach. Autobus do Creel odjeżdża z dworca Central de Autobuses de Chiuhuahua, bilet wystarczy zakupić w kasie, kosztuje 338 peso. Warto pamiętać, że przejazd zajmuje dłużej niż zazwyczaj ze względu na zakręty i górzysty teren. My zamiast 2h jechałyśmy prawie 4h. Rozkład jazdy możesz sprawdzić tutaj, a rezerwacji dokonać na tej stronie.
Jeśli wybierzesz jako trase początkową Los Mochis, Twoja podróż zdecydowanie się ułatwi. W Los Mochis znajduje się bowiem lotnisko, więc bez problemów możesz dolecieć z różnych większych miast w Meksyku.
Między miastami jak Creel – Bahuchivo – Divisadero również świetnie działa komunikacja miejska lub masz opcję prywatnych transferów. My m.in. z trakiej formy skorzystałyśmy między Creel a Divisadero, ponieważ dopiero w tym miasteczku wsiadłyśmy do pociągu El Chepe.
Chiuhuahua City
To niespełna milionowe miasto położone między górami na wysokości ponad 1400 metrów. Odwiedziłam je na początku przygody z północą Meksyku. Samo centrum nie jest spore i spokojnie w ciągu pół dnia uda Ci się poznać jego najciekawsze zakątki. Spedziłam tu tylko jedna noc i uważam, że to było wystarczająco. W mieście najfajnieszą atrakcją jest Urząd Miasta. Najbardziej zachwyciły mnie w nim murale na ścianach w środku patio przedstawiające najważniejsze wydarzeń w historii Chiuhuahua. Jednym z nich była budowa linii kolejowe El Chepe oraz zabicie Księdza Miquela Hidalgo, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Meksyk. Niedaleko głównego placu z katedrą znajdziesz kawiarnię Cortez i małe kawiarnie jak Madrono. Kilka kroków od centrum znajdziesz też lokalny targ ze street foodem. Wieczorem po godzinie 20:00 większość miejsc się zamyka i szczerze nie zaleca się wychodzenie po zmroku.
Gdzie nocować w Chiuhuahua City
Jeśli planujesz tak jak ja zostać w Chiuhuahua jeden dzień najlepiej zatrzymać sie jak najbliżej centrum. My nocowałyśmy kilka kroków od centrum miasta, a dworzec autobusowy z którego odjeżdża autobus do Creel jest oddalony jedynie 15 min pieszo. Najważniejsze atrakcje miasta są oddalone o 5 – 10 min, więc jak najbardziej jest to dobra lokalizacja.
Creel – Pueblo Magico
Miasto Creel od 2007 roku należy do grona magicznych miasteczek (Pueblos Magicos) w Meksyku. Moim zdaniem jest świetną bazą wypadową do okolicznych dolin i wodospadów. Łącznie spędziłam tu 3 dni i wydaje mi się, że wykorzystałam je w pełni. Miasteczko jest niewielkie i przypomina niczym krajobrazy z westernów. Przez centrum miasta przechodzą tory kolejowe, ponieważ to stąd rozpoczyna się | kończy trasa kolejowa El Chepe Express.
Co zobaczyć w okolicy Creel:
- Dolina Mnichów – Valle de los Monjes – to dolina ze skałami, które uformował wiatr w procesie erozji. Legenda głosi, że byli to mnisi, którzy skamieniali robiąc głębokie refleksje.
- Lago de Arareco – jest utworzone przez tamę dwóch rzek, ma długość 3 km i jest otoczone lasami iglastymi z pieknymi krajobrazami.
- Muzeum Tarahunara – muzeum znajduje się w miasteczku i jest poświęcone lokalnej społeczności. Moim zdaniem miejsce konieczne do odwiedzenia, aby poznać historię i kulturę Raramuri.
- Wodospad Cusarare – ma wysokość 30 metrów i należy do najładniejszych w kraju.
- Społeczność Tarahumara – to jedna z indiańskich społeczności w Meksyku, która zamieszkuje w góry Sierra Madre i buduje swóje domy w skałach. Społeczność jest znana z pokonywania długich dystansów po stromych skałach, nawet do 100 km dziennie. Jeśli chcesz poznać bliżej ich historię polecam dokument na Netflixie – Lorena.
- Punkt widokowy na Creel – spacer zajmie Ci ok 20 minut z centrum miasteczka, zdecydowanie warto, aby mieć piękny widok na panoramę miasta z górami w tle.
- Rio Urique – to bardzo dziki teren, rzeka płynie dnem wąwozu, eksploracja regionu może zająć nawet tydzień.
Barancas del Cobre – Kanion Miedziany
To miejsce jest niepowtarzalne w skali kraju! Czekają tu na Ciebie niesamowite widoki i wrażenia. Kanion Miedziany jest aż 4 razy większy od Grand Kanionu w Stanach Zjednoczonych, a odwiedza go garstka turystów. Najlepszą bazą wypadową do Kanionu jest miasteczko Divisadero. Polecam nocować w jednym z hoteli znajdujących sie w okolicy, aby podziwiać te spektakularne widoki o wschodzie słońca.
W okolicy naszego hotelu Divisadero Barrancas jest kilka punktów widokowych do których można się przespacerować, jednak do samego wejścia na teren Kanionu najlepiej wziąć taksówkę. Wstęp na teren Parku kosztuje 40 peso, a dalej czeka Cię kilka atrakcji tj. przejażdżka tyrolką lub kolejką linową. My wybrałyśmy kolejkę linową, aby dostać się na jeden z piękniejszych punktów widokowych na Kanion. Wyobraź sobie, że po dotarciu i krótkim spacerze czekają na Ciebie niepowtarzalne widoki. Na miejscu można kupić pamiątki od lokalnej społeczności, zjeść tradycyjny przysmak północy – gorditas czy wypić piwko z widokiem. Przez jakiś czas byłyśmy same z otaczającą nas naturą, a to przecież jeden z największych Kanionów na świecie! Nigdy nie zapomne tych widoków i nie mogę uwierzyć, że takie piękne miejsca są jeszcze poza turystycznym szlakiem w Meksyku. To główna atrakcja w regionie, dlatego polecam spędzić tu minimum jedną noc, aby poczuć klimat i cieszyć się widokami.
Kiedy odwiedzić kanion Miedziany i wybrać się w trasę El Chepe?
Ja odwiedziłam region Kanionu Miedzianego w połowie maja i temperatury były przyjemne na zwiedzanie. Wieczorami spadały w okolice 15-10 stopni, a w ciągu dnia było ok. 26 stopni Celsjusa. Natomiast mówi się, że najlepszym okresem na odwiedziny jest czas od września do kwietnia, a między czerwcem a wrzesniem jest pora deszczowa. Pamiętaj, że zimą w Creel (koniec stycznia) może spaść śnieg. Jest to zapewne niesamowite przeżycie, podróżować pociągiem z widokiem na góry zasypane białym puchem.
El Fuerte – Pueblo Magico
Miasto El Fuerte to kolejne Pueblo Magico w Meksyku. Jest urocze i jednym z ładniejszych jakie widziałam. Przez miasteczko przejeżdża pociąg El Chepe, ale my zdecydowałyśmy się przyjechać tu prywatnie ze znajomymi dzień później. To świetna odskocznia od Los Mochis, które nie ma żadnych atrakcji dla turystów. W El Fuerte można spacerować bez końca i cieszyć się widokami kolonialnej zabudowy. W okolicy polecam zobaczyć Fort z którego jest widok na okoliczna rzekę. Nam niestety zabrakło czasu na rejs, który ma pozytywne opinie. Stan Sinaloa słynie z owoców morza, stąd nie możesz zapomnieć o spróbowaniu lokalnego przysmaku – Callo de lobina. To podobna potrawa do ceviche, jednak przyrządzona bardziej na ostro w lokalnym stylu. Jest podawana na twardej tortilli zwanej tostadą. Istne niebo w gębie.
Los Mochis – stolica stanu Sinaloa
W mieście rozpoczyna się lub kończy trasa pociągu El Chepe. Niestety Los Mochis nie ma dobrej sławy i atrakcji, aby zostać tu na dłużej. Polecam jeśli masz możliwość wyruszyć tego samego dnia dalej lub zostać ewentualnie na jedną noc.
W czasie kiedy dotarłyśmy do miasta na głównym placu odbywał się festyn. Zatrzymałyśmy się w hotelu niedaleko centrum, aby jak najmniej się przemieszczać. Hotel nic specjalnego, było czysto, tanio i w centrum – to tyle. Gdyby ktoś chciał skorzystać to link do rezerwacji.
Jak na mnie przystało czy mała czy duża miejscowość, muszę znaleźć swoje perełki z jedzeniem i tutaj się nie zawiodłam :). Odnalazłam świetną tajską knajpkę między pięknymi willami w ogrodzie. Jedzenie tak dobre jak pamiętam z Tajlandii. W dodatku szef jest tajem wiec to dużo znaczy :). Miejsce nazywa się El Patio, było pysznie i w kameralnym gronie.
Kolejna polecajka leci do El Farallon de Los Mochis, gdzie spróbowałam niesamowitych owoców morza. Czeka tu na Ciebie wyborne ceviche, piękny wystrój i świetne drinki!
Dodatkowy dzień poświęciłam na zwiedzanie miasteczka na trasie pociągu – El Fuerte. To zdecydowanie jedno z piękniejszych Pueblos Magicos w Meksyku, więc zamiast nocować tam można zrobić fajnego tripa z Los Mochis. Wieczorem wybrałam się na zachód słońca do miasteczka nad wybrzeżem – Topolobampo. Jest to w moim odczuciu drugie najbardziej kolorowe miasteczko po Guanajuato. W centrum jest promenada, gdzie zbierają się lokalsi na zachód słońca oraz co ciekawe, można stąd popłynąć promem na Półwysep Kalifornijski! Moim zdaniem to świetna opcja do kontynuacji podróży po północy Meksyku.
Ile kosztował wyjazd do Kanionu Miedzianego z El Chepe
Poniżej znajdziesz dokładne koszty noclegów, transferów oraz atrakcji z jakich korzystałam podczas mojego 6-dniowego pobytu w regionie Kanionu Miedzianego. Trzeba wziąć pod uwagę, że przejazd pociągiem jest luksusową atrakcją w Meksyku, stąd wysoka cena biletów. Za pozostałe atrakcje poza noclegiem z widokiem na Kanion Miedziany, zapłaciłyśmy całkiem korzystne ceny. Warto też pamiętać, że bilety na pociag można upolować taniej jeśli się w miarę wcześnie zarezerwuje miejsca :). Również cena zależy od długości trasy. Na wyjeździe towarzyszyła mi koleżanka stąd podam cenę na osobę w lokalnej walucie peso.
- Lot z Cancun do Chiuhuahua: ok. 2500 peso
- Nocleg w Chiuhuahua: 350 peso za noc
- Przejazd autobusem z Chiuhuahua do Creel: 300 peso
- Nocleg w Creel Maria Tio Molcas Hotel: 600 peso za noc
- Prywatna wycieczka do społeczności Tarahumara i doliny mnichów: 500 peso
- Przejazd do Divisadero: 70 peso
- Nocleg w Divisadero Barrancas: 1100 peso za noc
- Wycieczka po kanionie Miedzianym: 40 peso wstęp do parku + 250 peso przejazd Teleferico
- Przejazd pociagiem do Los Mochis: 3400 peso
- Nocleg w Los Mochis: 350 peso za noc
W cenie nie uwzględniłam biletu powrotnego, ponieważ leciałyśmy w inne miejsce w Meksyku. Tutaj również cena zależy od szybkości rezerwacji, my niestety kupowałysmy bilety na ostatnią chwilę. Jeśli zarezerwujesz bilety z wyprzedzeniem, na pewno uda Ci się zorganizować ten wyjazd taniej niż nam.
☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com