Park Biosfery Sian Kaan to jedno z najpiękniejszych miejsc na półwyspie Jukatan. Znajduje się w jego południowej części, a nazwa parku w języku majów oznacza dosłownie „Where the sky was born” – miejsce gdzie narodziło się niebo. W Sian Kaan poczujesz się jak Indiana Joanes przemierzając łódką motorową między wspaniałymi lasami namorzynowymi poszukując zwierzęta w naturalnym środowisku.

Sian Kaan kiedyś, a dziś

W Sian Kaan znajdują się, aż 23 stanowiska archeologiczne, co oznacza, że dawniej zamieszkiwali ten region majowie. Dokładnie w latach 1200 – 1500 transportowali leniwymi rzekami w rezerwacie swoje towary do Morza Karaibskiego na handel.

Obecnie od 1986 roku Sian Kaan jest pod ochroną i należy do największych obszarów chronionych w Meksyku. Zajmuje terytorium 652 000 hektarów i chroni różne ekosystemy z czego wyróżniamy: lasy namorzynowe (mangrowe, wiecznie zielone), dżunglę, bagna oraz rafę koralową.

Sian Kaan również od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest schronieniem dla ok. 300 gatunków ptaków, ssaków i gadów tj.: krokodyle, jaguary, pumy, manaty, tapiry, agouti i małpy. Poza laguną i dżunglą do rezerwatu należy odcinek drugiej najdłuższej rafy koralowej na świecie, a w morzu oprócz pięknych korali można spotkać żółwie, delfiny i płaszaczki.

Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Spotkasz wszystkie zwierzęta w ich naturalnym środowisku! Oczywiście każdy dzień jest inny i nie ma gwarancji na ich zobaczenie, dlatego nazywam tą wyprawę safari. Trzeba pamiętać, że zwierzaki nie są dokarmiane jak w innych miejscach na Riviera Maya stąd doświadczenie jest unikatowe. Miałam juz okazję odwiedzić Sian Kaan niezliczona ilość razy o różnych porach roku i w 90% widziałam wszystkie zwierzęta.

Lokalizacja

Sian Kaan znajduje się w południowej części półwyspu Jukatan między Tulum, a Bacalar. Jego najładniejszy odcinek znajduje się w okolicy Tulum do miasteczka Punta Alen, natomiast inną część Parku Biosefery można zwiedzać od miejscowości Muyil. Jednak stamtąd nie dostaniesz się do Punta Alen i nie masz możliwości spotkania innych zwierząt oprócz ptaków.

Jak dojechać

Wstęp do Parku Sian Kaan rozpoczyna się na końcu strefy hotelowej w Tulum. Od tego momentu zaczyna się szutrowa droga zwana „majańskim masażem” ze wględu na swoje dziury :P. Drogę do parku naprawiają raz lub dwa w roku, dlatego nie zaleca się wjazdu wynajmowanym autem jeśli nie chcesz stracić podwozia. Na końcu drogi, która ciągnie się przez busz ok. 40 km znajduje się rybacka wioska Punta Alen. Przejazd tego krótkiego odcinka zajmuje ponad 2 godziny. Po drodze jest kilka portów skąd wypływają łódki, jednak bez wcześniejszej rezerwacji miejsc może być to wyprawa na marne.

Kiedy odwiedzić Sian Kaan

Rezerwat Biosfery Sian Kaan możesz odwiedzić w ciągu całego roku. Natomiast warto pamietać, że w okresie od czerwca do listopada na półwyspie Jukatan występuje pora deszczowa. Nie ma sensu sprawdzać pogody w Google czy innych aplikacjach, ponieważ przez panujący mikroklimat często się nie sprawdza. W przypadku złej pogody rejs będzie odwołany i otrzymasz informacje od organizatora. Opady w porze deszczowej są zazwyczaj szybkie i intensywne. Warto sprawdzać w okresie deszczowym stronę National Hurican Center, aby być na bieżąco z informacjami o nadchodzących huraganach.

Punta Allen

To malutka wioska rybacka na końcu 40 kilometrowej drogi z Tulum. Jest niepowtarzalna, ze wględu na panujący karaibski klimat. Nadal drogi są nieutwardzone, a mieszkańcy praktykują ideę slow life. W Punta Alen mieszka zaledwie 800 osób, które trudnią się w rybołóstwie i turystyce. Mieszkańcy starają się żyć ekologicznie, ograniczają plastik oraz mają przerwy w dostawie prądu. To również jedno z nielicznych miejsc w Meksyku, które ma zainstalowane panele słoneczne.

Mieszkańcy od lipca do lutego łowią homary i sprzedają do lokalnych restauracji, dlatego polecam spróbować wszystkim smakoszom owoców morza. Koszt za 1 kg to między 700 a 900 peso.

W Punta Alen nie ma dużej infrastruktury, są raptem 2-3 sklepiki, 5 restauracji i kilka miejsc noclegowych. Większosć turystów odwiedza to miejsce na jednodniowych wycieczkach, przez organiczony dostęp i mało rozwinietą bazę noclegową.

W rybackiej wiosce czekają na Ciebie dzikie plaże, karaibska zabudowa oraz otaczająca natura. Najlepszym rozwiązaniem na zwiedzanie Sian Kaan jest przeprawa łódką motorową, dzięki czemu zaoszczędzisz czasu podczad dojazdu do Punta Alen oraz bólu kręgosłupa. Inną opcją jest przejazd Jeepami szutrową drogą do miasteczka, jednak nie polecam ze wględu na długi czas przejazdu i słabą drogę.

Zorganizowana wycieczka do Sian Kaan

Wycieczkę można porównać do Safari na wodzie w poszukiwaniu zwierząt w naturalnym środowisku. Jest to magiczne miejsce, które odkryjesz na sześcioosobowych motorówkach. Jak już wcześniej wspomniałam dojazd do Parku Biosfery przebiega przez strefę z butikowymi hotelami w Tulum. Na ok. 8 kilometrze szutrowej drogi rozpocznie się rejs łódkami po lagunie z widokiem na lasy namorzynowe. To tutaj możesz wypatrywać krokodyli oraz fregat, pelikanów, rożowych warzęch czy rybołowów.

Po godzinnej przeprawie łodzią w miasteczku Punta Allen zmieniamy łódki na większe i płyniemy na otwarte morze w poszukiwaniu delfinów i żółwi. Zobaczenie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku to nie lada przeżycie. Jeśli warunki będą sprzyjać, jest możliwy snorkeling przy Rafie Koralowej, która jest drugą najdłuższą na świecie! Możesz spotkać tu wiele kolorowych rybek oraz słynny koral w kształcie mózgu.

Na zakończenie pięknej wyprawy zatrzymasz się w naturalnym basenie, aby podziwiać lazurowy kolor wody z widokiem na wysokie palmy. Zwieńczeniem wodnego safari jest obiad w miasteczku Punta Alen z widokiem na turkusowy kolor morza oraz spacer po wiosce.

Wycieczka jednodniowa kosztuje 179 usd od osoby i jest wymagana wcześniejsza rezerwacja ze wględu na ograniczoną ilość miejsc. Jeśli chcesz wybrać się na wodne safari do Sian Kaan, rejsy odbywają się codziennie w języku angielskim. Wycieczka w języku polskim odbywa się w zależności od ilości uczestników (min.6 osób). Jeśli jesteś zainteresowany lub masz więcej pytań odnośnie rejsu napisz do mnie na adres: kontakt.domitravelstories@gmail.com. Współpracuje z najlepszym lokalnym organizatorem i chętnie odpowiem na pytania oraz pomogę Ci w rezerwacji. Sama jestem przewodnikiem po tym niezwykłym cudzie natury, kto wie może akurat będę miała przyjemność pokazać Ci to miesjce :).

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com