Region Guatape i Skała El Penol w Kolumbii to jedno z najbardziej malowniczych i fascynujących miejsc w kraju. Skała El Penol to potężna granitowa formacja skalna, która wznosi się nad okolicznym krajobrazem w miasteczku Guatape. W dodatku skała ma około 200 metrów wysokości i jest jednym z charakterystycznych symboli Kolumbii. Na szczycie skały znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać niesamowitą panoramę. Sama wioska Guatape jest nad wyraz urocza i kolorowa. Znana również wśród lokalsów z pięknie zdobionych fasad domów zwanych Zocalos. Wszystkie budynki mają kolorowe mozaiki i rysunki, co tworzy unikalny klimat miasteczka. W okolicy jest również sztuczne jezioro, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Guatape. Obecnie region ten jest popularnym kurortem wypoczynkowym wśród kolumbijczyków. Mają tutaj swoje wakacyjne rezydencje nawet znane kolumbijskie gwiazdy. Jeśli planujesz odwiedzić Kolumbię czytaj dalej po więcej ciekawostek i Tipów z mojej podróży.

Historia Guatape

Pierwszymi mieszkańcami obszaru, gdzie obecnie znajduje się Guatape, byli Indianie z plemienia Tahamí. Ich osadnictwo sięga tysiące lat wstecz, a ślady ich obecności można do dzisiaj odnaleźć w formie petroglifów i innych artefaktów. Guatape założono przez hiszpańskich osadników w XVI wieku. Oficjalnie ustanowiona ją jako wieś w 1811 roku następnie w latach 70. XX wieku, rzekę Guatapé spiętrzono, tworząc sztuczne jezioro o tej samej nazwie. Zaporę El Penol zbudowano w celu produkcji energii elektrycznej, a jezioro stało się ważnym miejscem rekreacji, turystyki i sportów wodnych. W latach 80. XX wieku, mieszkańcy Guatape podjęli inicjatywę zdobienia fasad swoich domów kolorowymi mozaikami i rysunkami. Zocalos na fasadach domów oznaczały czym trudnią się domownicy. W efekcie to przyczyniło się do stworzenia unikalnego i malowniczego krajobrazu, za który Guatapé jest znane.

Jak dojechać do Guatape

Autobusy odjeżdżają z Terminal del Norte w Medellin. Najlepiej dojechać na dworzec taksówką lub uberem. Przejazd na terminal kosztuje ok. 25 pln, a bilet autobusem do Guatape w 2 strony ok. 40 pln. Warto mieć na uwadze, że autobusy odjeżdżają średnio co 30 minut, a sama podróż do Guatape może zająć około 2 godziny. Dlatego polecam wyjechać z Medellin między 8 a 9 rano. Więcej podróżniczych tipów z Medellin znajdziesz w poniższym wpisie.

Ile czasu spędzić w Guatape

Jeśli masz ograniczony czas, jednodniowa wycieczka do Guatape jest najlepszym wyborem. W formie zorganizowanej wycieczka całodniowa kosztuje ok 100 pln (o niej dowiesz się więcej poniżej), a organizując wyjazd na własną rekę zapłacisz ok. 150 pln lub więcej. Miasteczko jest malutkie, więc w ciagu jednego dnia uda Ci się zarówno je dobrze poznać jak i odwiedzić słynną skałę El Penol i wejść na jej szczyt. Odcinek między miasteczkiem, a skałą pokonasz tuk tukiem za ok 20-30 pln w jedną stronę.

Co robić w Guatape w ciągu 24h

  • polecam odbyć rejs łódką po jeziorze Guatape
  • podziwiaj zocalos na fasadach budynków
  • wypij kawę przy Plazoleta de Los Zócalos lub w Parque Principal de Guatapé
  • zrób pamiatkowe zdjęcie na calle del Recuerdo
  • wynajmij kierowcę tuk tuka, aby pokazał Ci tajemnicze uliczki
  • zjedz lokalny przysmak Trucha lub Bandeja Paisa
  • wejdź na skałę El Penol
  • przeleć helikopterem dookoła skały la Piedra

Skała El Penol ile kosztuje wejście i czy warto odwiedzić ?

Inaczej znana jako La Piedra to granitowa formacja skalna, która powstała setki milionów lat temu w wyniku intensywnych procesów geologicznych. Granit jest tworzywem magmowym, które krzepło głęboko pod powierzchnią ziemi. W miarę jak otaczające je skały ulegały erozji i wietrzeniu, granitowe masywy wyłoniły się na powierzchnię. Prawdopodobnie skała mogła pełnić funkcję ceremonialną lub sakralną. Początkowo ludzie wchodzili na szczyt skały za pomocą drewnianych drabin. Później w latach 50 XX wieku zbudowano stalową spiralną klatkę schodową, która umożliwia dostęp do platformy widokowej na szczycie.

Wejście na skałę jest otwarte codziennie od 8 do 18, a wstęp kosztuje 20 pln. Co najważniejsze musisz wiedzieć, do pokonania na szyt jest ponad 700 schodów, co zajmie Ci ok 15-20 min na wejście. Na górze oprócz tarasu widokowego jest mały sklepik gdzie możesz zakupic coś do picia i zimną przekąskę w postaci lodów w kubeczku. Jednak polecam zabrać ze sobą coś do picia, bo ceny są trochę wygórowane. Warto również pamietać, że w okolicy jest zakaz latania dronem ze wględu na bliskość lotniska dla helikopeterów. Aktualnie przelot helikopterem jest w formie atrakcji turystycznej, aby podziwiać panoramę na jezioro i skałę. Ok 20 min przelotu kosztuje 70 usd od osoby. Bardzo żałuję, że nie wiedzialam o tym przed odwiedzinami, bo chetnie bym skorzystała z takiej atrakcji. Warto zrobić wcześniej rezerwację :).

Wejście na skałę el Penol nie należy do najłatwiejszych. Jak wspomniałam wyżej do pokonania jest ponad 700 stopni. Zatem przygotuj się na lekki trening, w trakcie którego widoki zapierają dech w piersiach :)! Wiem co mówię, odwiedziłam to miasteczko, aż 2-krotnie. Podsumowując panorama, która czeka na Ciebie jest zdecydowanie warta wdrapania się na sam szczyt :).

Zorganizowana jednodniowa wycieczka do Guatape

W trakcie jednodniowej wycieczki do Guatape odbiór jest z Twojego hotelu w Medellin. Po drodze do Guatape zatrzymujecie się na lokalne śniadanie. Następnie kierujecie się w kierunku jeziora gdzie odbywa się godzinny rejs po jeziorze. Na dnie jeziora jest miasteczko, które zostało zalane w efekcie tworzenia sztucznego zbiornika. Replikę miasteczka możesz zobaczyć przed wejściem na rejs. Później odwiedzisz skałę el Penol gdzie jest czas wolny na jej zdobycie. Na zakończenie wycieczki trafiasz do kolorowego miasteczka Guatape, aby zjeść obiad, a następnie masz czas wolny na eksplorację centrum i podziwianie zocalos. Podsumowując wszystkie atrakcje są zawarte w cenie wycieczki, oprócz wejścia na skałę el Penol i napiwków na kierowcy oraz przewodnika.