Valle del Cocora to magiczna dolina z najwyższymi palmami woskowymi na świecie! Palmy w dolinie osiągają nawet do 60 m wysokości i potrafią rosnąć przez 200 lat. Te magiczne widoki znajdziesz na terenie Parku Narodowego ok 30 min od miasteczka Salento w Kolumbii. Miejsce jest unikatowe i występują jedynie w tej części świata ze względu na przyjazny klimat i wysokość n.p.m. Dla miłośników górskich widoków i palm to jedno z miejsc których nie możesz pominąć podczas podróży po Kolumbii. Łap przydatne Tipy na Twój przyjazd.

Jeśli jeszcze nie znasz praktycznych wskazówek przed odwiedzinami Kolumbii, polecam zerknąć do tego wpisu.

Jak dojechać do doliny Cocora i gdzie nocować

Dolina Cocora znajduje się ok 30 min jazdy autem, a najlepszy dojazd jest z miasteczka Salento. Jeepy Willys odjeżdżają z głównego placu w miasteczku codziennie od 6:30 co 30 minut jak tylko zbierze się grupa. Koszt przejazdu to 8 pln w dwie strony. Zaplanuj przyjazd do doliny Cocora nie później niż na 9 rano, aby uniknąć popołudniowych tłumów i deszczu. Miasteczko Salento jest przeurocze i to świetna baza wypadowa do Valle del Cocora czy okolicznych finek z plantacją kawy. Ja zatrzymałam się w Salento łącznie na 3 noce. Z czego w ciągu jednego dnia udało mi się odwiedzić zarówno dolinę Cocora oraz plantację kawy.

Trasy trekingowe w Valle del Cocora

W dolinie Cocora są dwie trasy terkingowe: dłuższa i krótsza. My zdecydowałyśmy się na krótszą trasę, która przewiduje ok 3h trekingu z kilkoma punktami widokowymi. Dłuższa trasa dodatkowo obejmuje miejsce gdzie możesz podziwiać kolibry i zajmuje ok 5h zwiedzania. Przed wejściem do doliny Cocora musisz podjąć decyzję o wyborze trasy, ze wględu na różnicę w cenie biletu. Wynika to z powodu, że jest 2 właścicieli ziem i trzeba uiścić jedną lub 2 opłaty. Krótki treking kosztuje ok.10 pln, a dłuższy ok.20 pln.

Który treking wybrać?

Jeśli tak jak ja nie uprawiasz regularnie sportów i nie posiadasz kondycji, polecam krótszy szlak :). Co prawda dłuższy szlak ma również widoki na niekończące się w niebie wysokie palmy, ale tutaj dodatkowo spaceruje się drewnianymi kładkami przez strumienie i otacza Cię inna roślinność niż na poczatku trasy. Pomimo wspaniałych krajobrazów – bez dobrej kondycji nie polecam dłuższego szlaku. Warto również pamiętać, że dolina jest na położona na wysokości 2400 metrów n.p.m. stąd podejście jest bardziej wymagające. Jeśli nie lubisz dużo chodzić, na miejscu masz alternatywę przejażdżki konnej.

Co zabrać ze sobą do doliny Cocora

Polecam przygotować ubrania na każdą pogodę, najlepiej ubrać się na cebulkę. Nie zapomnij o wygodnych butach, najlepiej trekingowych, ale pełne buty sportowe również zdadzą test. Warto pamietać o czymś przeciwdeszczowym, odpowiedniej ilości wody oraz przekąsce. Na trasie nie ma żadnych sklepów. Więc warto mieć ze sobą coś do jedzenie bo widoki na palmy są hipnotyzujące i łatwo się zasiedzieć :).

Na koniec dodam, że w Valle del Cocora jest zakaz latania dronem. Zakaz jest ustanowiony ze wzgledu na ochronę lokalnych ptaków tj. orłów, papug i kolibrów.