Wróciłeś z podróży po Meksyku i szukasz dopełnienia po tym niezapomnianym czasie ? A może dopiero planujesz odwiedzić Meksyk i szukasz inspiracji, bo chcesz całkowicie poczuć klimat tego kraju? Poznaj Meksyk poprzez najlepsze filmy, seriale i programy kulinarne. Zasiądź wygodnie na kanapie, przygotuj popcorn i teleportuj się z moją listą seriali, filmów i programów kulinarnych z Meksykiem w tle! W poniższym zestawieniu znajdzie się coś dla wielbicieli komedii, thrillerów i prawdziwych historii. W dodatku poznasz lokalną tradycje, najlepsze w kraju polecajki street foodu (najlepiej nie oglądać na pusty żołądek) oraz bajeki. Nie zabraknie też życia glamour z Mexico City.

Wiekszość propozycji są dostępne na platformie Netflix, a pozostałe możesz znaleźć na CDA.

Sprawdź poniższe zajawki i życzę udanego oglądania :)!

Poznaj Meksyk poprzez najlepsze seriale

 • „El Chapo” – To serial oparty na życiu Joaquína Guzmána, znanego również jako El Chapo. Był przywódcą meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa. Jego początki możesz również obejrzeć w poniższym serialu.
 • „Narcos: Mexico” – Opowiada historię powstania pierwszego meksykańskiego kartelu narkotykowego Guadalajara i jego rywalizacji z DEA w latach 80. Końcówka jest dosyć nieoczywista, przez co serial trzyma w napieciu do ostatniej sekundy.
 • „Ingobernable” – To thriller polityczny z udziałem Kate del Castillo. Słynna aktorka wciela się w rolę pierwszej damy Meksyku, która nagle staje się poszukiwaną zbrodniarką.
 • „La Casa de las Flores” – To czarna komedia o zamożnej meksykańskiej rodzinie, ukrywającej wiele tajemnic.
 • „Club de Cuervos” – Serial komediowy opowiadający historię rodzeństwa walczącego o kontrolę nad klubem piłkarskim po śmierci ojca.
 • „Queen of the South” – To mój ulubiony serial o tematyce związanej z kartelami. Ogółem są 2 wersje tego serialu, ja polecam nowszą z młodszą aktorką. Serial przedstawia życie Teresy, która jest zmuszona do pracy dla kartelu. Bohaterka ma inny pogląd jak można prowadzić biznesy w tym sektorze. Dzięki czemu zyskuje wsparcie od osób, które miały zlecenie ją zabić.
 • „Made in Mexico” – Bohaterzy pokazują swoje życie glamour w Mexico City przy czym ujawniają się intrygi, zazdrość i osobiste konflikty. Ja uwielbiam ten serial za piękne widoczki ze stolicy. W dodatku takiej odsłony miasta się nie spodziewasz!
 • „Maya y los Tres” – To moja ulubiona bajka w postaci serialu dlatego, że opowiada historię księżniczki majańskiej. Księżniczka wyrusza na misję wypełnienia starożytnej przepowiedni i ocalenia ludzkości przed gniewem mściwych bogów. Jeśli kogoś z was interesuje mitologia majów, to pozycja obowiązkowa!
 • „Monarca” – Serial opowada historię rodziny, która produkuje jedną z najpopularniejszych tequilii w kraju. Na prośbę ojca, po dwudziestu latach nieobecności, Ana María wraca do Meksyku i przejmuje stery rodzinnego imperium. W dodatku cały sukces destylarnii jest pogrążony w tajemnicach i korupcji, które bohaterka powoli odkrywa. Pierwszy sezon serialu moim zdaniem najlepszy!

Poznaj Meksyk poprzez najlepsze filmy

 • „Roma” – Film Alfonso Cuaróna, który opowiada historię służącej pracującej dla burżuazyjnej rodziny w Meksyku w latach 70. Podobno reżyser przedstawia ponikąd swoją historię kiedy zamieszkiwał Mexico City. Film jest zdecydowanie godny uwagi, ponieważ zdobył 3 statuetki Oscara oraz Złotego Lwa.
 • „Y tu mamá también” – Dramat komediowy o dwóch nastoletnich chłopcach, którzy wyruszają w podróż z dojrzałą kobietą po Meksyku.
 • „Amores Perros” – Trzy równoległe historie, które łączą wątki przemocy i miłości w Meksyku.
 • „Nosotros los Nobles” – Komedia opowiadająca o bogatym ojcu, który postanawia nauczyć swoje rozpieszczone dzieci wartości poprzez udawanie bankructwa.
 • „Miss Bala” – Thriller o młodej kobiecie, która zostaje wciągnięta w świat meksykańskiego przestępczego kartelu narkotykowego.
 • „Coco” – Film dla dzieci skupia się na „Dniu zmarłych” (Día de Muertos), jak dla mnie najpiękniejszym święcie w Meksyku. To niesamowita i magiczna tradycja, która podbiła serca wielu podróżników. Ekranizacja jest oparta na prawdziwej wiosce i postaci ze stanu Michoacan. Zdecydowanie polecam, aby poczuć magię tego święta i zrozumieć tą tradycję.
 • „Lorena la de pies ligeros” – Film niesamowicie przedstawia historię Loreny, która pochodzi ze społeczności Raramuri w północnym Meksyku. Mieszkańcy tych regionów przemierzają codziennie dziesiątki kilometrów przez góry, a w większości biegają po ich stromych zboczach. Lorena jest znana z udziału w ultramaratonach, które pokonuje w sandałach. Jeśli lubisz prawdziwe historie ten film poprostu musisz zobaczyć! Natomiast dla tych z was, którzy planują odwiedzić tą część kraju,polecam mój wpis o najpiękniejszej trasie kolejowej w Meksyku – El Chepe. To właśnie podczas tej podróży udało mi się poznać rdzenną kulturę Raramuri.

Oczywiście, oferta na platformie Netflix może się zmieniać w zależności od kraju w którym przebywasz, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze tytuły dostępne w Twoim regionie.

Jeśli interesują Cię kulinarne dokumenty z meksykańskim tłem na Netflix, oto kilka godnych polecenia tytułów. Ostrzegam nie oglądaj na głodniaka!

Poznaj Meksyk poprzez najlepsze programy kulinarne

 • „Street Food: Latin America” – W tej serii dokumentalnej eksplorowane są uliczne stoiska z jedzeniem w różnych krajach Ameryki Łacińskiej, w tym również w Meksyku. Z programu poznasz historię oraz smaki meksykańskich potraw przygotowywanych na ulicach.
 • „Taco Chronicles” – Ten serial dokumentalny skupia się na historii i różnorodności taco w Meksyku. Zdecydowanie wart zainspirownia się jeśli bedziesz odwiedzać stolicę kraju. W każdym odcineku poznasz inny rodzaj taco. Eksperci i kucharze opowiadają o technikach przygotowywania, tradycji i znaczeniu tego meksykańskiego dania.
 • „Cooked” – W tej serii dokumentalnej Michael Pollan eksploruje relacje między jedzeniem a kulturą. W jednym z odcinków, zatytułowanym „Air,” poświęca uwagę tradycyjnym technikom pieczenia m.in. meksykańskiego chleba.
 • „Fonda Susilla” – W tym programie kulinarnym Renato Susilla, meksykański kucharz, udaje się w podróż po różnych regionach Meksyku. W każdym odcineku poznasz inne miasto lub region, odkryjesz tradycyjne przepisy i potrawy.
 • „La divina gula” – Takich kombinacji jedzenia i przekąsek jeszcze nie widzieliście! Od patrzenia może rozboleć brzuch, ale podobno te smaki są tego warte. Tutaj kreatywność i pomysłowość Meksykanów sięga zenitu. Pamiętaj, aby nie oglądać na pusty żołądek.