Gdy przywołuje wspomnienia z półwyspu Jukatan w Meksyku z niedowierzaniem patrze na ten wspaniały odcień niebieskiego i zarazem przezroczystej wody w morzu. Przede wszystkim takiej kombinacji kolorów oraz mięciutkiego piasku, plam i wystroju okolicznych Beach Clubów, nie ma w wielu miejscach na świecie. Takie widoki, są możliwe na karaibskich plażach półwyspu Jukatan na Riviera Maya. Szczególnie wybrzeże Riviera Maya posiada jedne z najpiękniejszych rajskich plaż, dlatego postanowiłam zebrać wszystkie moje ulubione adresy, i nimi się z Tobą podzielić! Jeśli szukasz karaibskich inspiracji oraz najpiękniejszych plaż na półwyspie Jukatan na Riviera Maya, to świetnie trafiłeś_aś!

Na moją seleckję w tej części Morza Karaibskiego miały wpływ również inne walory. Oprócz zapewnienia fantastycznych widoków, kierowałam się, abyś doznał_a na tych plażach niezapomnianych chwil oraz naładował_a się witaminą Sea.

Chociaż wszystkie są cudowne oczywiście mam swojego faworyta. To miano należy do plaży na bezludnej wyspie Contoy😍 Widoki są na niej istnie rajskie, ale co Ci będe opowiadać, zerknij poniżej na mój subiektywny przegląd i wybierz swoją ulubioną plażę na Jukatanie (kolejność przypadkowa😉)

Plaże na wyspie Holbox

Jęśli śledzisz mnie na instagramie, zapewne wiesz, że mam na punkcie tej wyspy małą obsesje😅 Dlaczego tak bardzo uwielbiam Holbox? Za piękną plażę, magiczne zachody słońca i pyszne jedzenie! To jedyne miejsce, gdzie wypada chodzić na boso, bo wszystkie drogi są bez asfaltu. Jeśli planujesz tutaj nocleg od maja do września koniecznie wybierz się w nocy na oglądanie gwiazd podczas kąpieli w morzu pełnego planktonu.

Jeśli nie masz tyle wakacyjnego czasu, aby odwiedzić Holbox z noclegiem polecam wybrać się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną. W ciagu jednego dnia pokażemy Ci co najpiękniekszego ma Holbox do zaoferowania. Będzie rejs łodzią dookołą wyspy, podziwianie ptaków i lasów namorzynowych, kąpiel na najpiekniejszej plaży gdzie tworzy się sandbank, zwiedzanie kolorowego centrum, przejazd gofcartami i relax w beach clubie. Więcej informacji znajdziesz w moim programie wycieczek.

Jak dojechać na wyspę Holbox?

Do portu w Chiquila (skąd odpływa prom) najszybciej i najwygodniej dostaniesz się z miejscowości Playa del Carmen. Przejazd trwa 2h. Innym rozwiązaniem jest wypożyczyć auto, ale uważaj po drodze na kontrole policji, dziury w drodze oraz topez (progi zwalniające)! Poza tym droga czysta :). W miejscowości Chiquila zostaw auto na strzeżonym parkingu, koszt za dobe to ok. 100 peso. Natomiast bilety na prom najlepiej kupić na miejscu w kasie. Również wybór autobusów ADO lub Holbox Shuttle z Playa DC czy Cancun to dobra decyzja. Przejazd kosztuje ok 300 peso.

Plaża w Akumal

Mieszkałam przy tej plaży prawie rok i nie ma drugiego takiego miejsca na Jukatanie. Plaża ma mięciutki piasek, wysokie palmy, turkusowy kolor wody a pod nią mnóstwo morskich żółwi. Akumal to dom dla wielu z nich, a w sezonie letnim przypływa ich jeszcze więcej, aby złożyć tu swoje jaja. Spacer nocą po plaży w poszukiwaniu wychodzących na brzeg olbrzymich żółwi to niesamowite przeżycie! Jak dziś pamiętam mój pierwszy snorkling przy tej plaży i obserwowanie życia pod wodą. Coś magicznego! W ostatnich latach, aby dostać się na tą plażę musisz uiścić opłatę w wysokości ok. 150 peso, a na miejscu jeśli chcesz snorkować z żółwiami jest wymagany sprzęt do snorklingu i kamizelka ratunkowa. Akcesoria możesz wypożyczyć, ale najlepiej wykupić na plaży mini tour gdzie pod opieką przewodnika odkryjesz podwodny świat Akumal.

Jeśli wolisz zwiedzać w formie zorganizowanej, mogę zaproponować Ci półdniowy wyjazd wraz ze snorkelingiem w prywatnej cenocie i z żółwiami. Istnieje również opcja rozszerzenia o zwiedzanie spektakularnych Ruin w Tulum. Więcej informacji znajdziesz w moim programie wycieczek.

Jak najlepiej dostać się na plaże w Akumal?

Z Playa del Carmen, Tulum czy Cancun wiedzie bezpośrednio autostrada. Przy wiadukcie z muralami musisz zjechać (będzie oznaczenie) i wjechać na most. Parkingi przed wejściem na plaże sa płatne ok 50 peso bez wyględu jak długo chcesz zostać. Mini busiki tzw. Colectivo również zatrzymują się przy wiadukcie. Koszt za przejazd to ok 50 peso.

Plaża Corasol

To kolejna plaża na której bywałam dosyć często. Jest znana głównie lokalsom, bez tłumów turystów, za co ją pokochałam! Bardzo lubiłam nią spacerować, a w dodatku mostek ratownika to idealny plan zdjęciowy😉.

Gdzie znajdziesz tą plażę?

Znajduje się na prestiżowym osiedlu Corasol niedaleko hotelu Sandos Caracol w Playa del Carmen. Wjazd jest dla każdego i dobrze oznakowany, jednak za wstęp do Beach Clubu jest pobierana opłata minimum konsumpcyjna ok 250 peso.

Plaża Xpuha

To moja sekretna oaza spokoju i kolejne miejsce znane głównie lokalsom. Oprócz plażowania i pływania w morzu pocelam spróbować lokalnego ceviche prosto od rybaków. Możesz również wybrać świeżo złowionego homara, podobno nigdzie nie smakuje tak dobrze jak na Karaibach! Fajnie wybrać się na romantyczny spacer wzdłuż plaży lub po prostu tańczyć przy klubowej muzyce lecącej z Beach Clubów albo wielkich głośników u plażujących meksykanów 😉.

Jak dostać się na plaże Xpuha?

Na tą plaże jest kilka wjazdów przez prywatne ziemie rdzenniej ludności. Wszystkie pobierają opłatę od 100 do 150 peso. Ja polecam wybrać wjazd najbliższy hotelu Catalonia Royal Tulum, bo jest najtańszy😉 Jeśli planujesz wybrać się tu przy użyciu komunikacji miejskiej (Colectivo), powiedz kierowcy nazwe hotelu lub plaży, będzie wiedział gdzie Cię wysadzić. Uprzedzam, że droga na nogach jest dosyć długa i warto uzbroić się w sprey przeciw komarom😉 

Plaża w Mahahual

Wydaje się dziewiczym miejscem, ponieważ jest bardzo daleko od Riviera Maya, jednak niewiele osób wie, że w sezonie przypływają tu ogromne statki wycieczkowe z całego świata. Między godziną 11 a 14 robi się tu dosyć tłoczno, ale nie na tyle, aby rezygnować z tego miejsca. Punkt 14 miejsce staje się opustoszałe jak na poniższych zdjęciach. Fajnie spędzić tutaj chociaż jedną noc, albo zahaczyć po drodze do Laguny 7 kolorów – Bacalar. Kolor wody i plaża na Costa Maya ma jeszcze inny wygląd niż w regionie Riviera Maya i znów się powtórzę, widoki nie są do podrobienia😍

Jak dojechać do Mahahual?

Miejsce znajduje się po drodze z Tulum do Bacalar. Na własną rekę jest łatwiej, ponieważ lokalnymi autobusami trzeba się przesiąść w Bacalar, albo wysiąść w miejscowości Limon i dojechać do Mahahual taksówką. Całkowity koszt autobusem Ado plus taxi to ok. 450 peso.

Plaże w Tulum

Tutaj chce trafić każdy podróżnik! Dobra energia płynie z każdej części Tulum. Natychmiast odczuwasz błogi stan relaksu i gwarantuje Ci, że znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Lubisz bardziej klimat butikowych hoteli i boho chic?

Druga część Zona Hotelera (w stronę Sian Kaan) będzie idealna dla Ciebie. Warto mieć na uwadze, że pomimo publicznych plaż, aby się do niej dostać musisz przejść przez posesje hotelu. Jeśli chciałbyś poplażować, w którymś z Beach Clubów nic nie stoi Ci na przeszkodzie. Wystarczy tylko opłacić minimum konsumpcyjne między 500 a 2000 peso (w zależności od hotelu). Więcej o klimatycznych miejscach w Tulum dowiesz się w tym poście.

Wolisz spędzić czas na publicznej plaży?

Zrobisz to w okolicy ruin w Tulum. Tamten odcinek plaży nazywa się Playa Paraiso i Santa Fe. Obecnie należy do PN Tulum dlatego jest potrzebna bransoletka wstepu, którą zakupisz od strony wejścia do ruin w Tulum. Koszt to 58 pesos od osoby, dzieci do 12 roku życia mają wstęp za darmo. Warto również pamietać, że do tego odcinka plaży prowadzi tylko droga jednokierunkowa.

Jak dojechać do Tulum?

Ponownie odsyłam Cię do autobusów ADO lub Colectivo, które kursują na tej trasie dosyć często. O wyborze pewnie zadecyduje czas jaki chcesz poświęcić na przejazd. ADO jedzie tylko z 1 przystankiem po drodze do Tulum, a Colectivo zatrzymuje się w każdym miejscu na trasie gdzie czekają lub chcą wysiąść pasażerowie. Przejazd kosztuje od 50 do 100 peso. Rozkład ADO możesz sprawdzić tutaj.

Plaża Delfines w Cancun

To mój ulubiony widok w Cancun. Przejeżdżając autem do strefy hotelowej, muszę choć na chwilę się zatrzymać na poboczu i zerknąć na ten kolor wody przy Playa Delfines😍. Pomimo położenia przy hotelach, przychodzi na nią sporo lokalsów. W okolicy znajduje się też najpopularniejszy znak z napisem Cancun. Idealne miejsce na wakacyjne zdjęcie, dlatego zawsze ustawiają się do niego kolejki. Najlepsza pora na sesje, aby uniknąć tłumów jest z samego rana. Polecam również wybrać się tu na zachód słońca. Niezapomniane widoki gwarantowane!

Jak dojechać na Zona Hotelera w Cancun?

Tutaj możliwości jest kilka, ale najlepsza to auto jeśli jedziesz spoza Cancun. Inaczej musisz dojechać do końcowej stacji autobusowej (Ado czy Colectivo), a stamtąd przesiąść się na autobus nr R2 lub R3 do strefy hotelowej. Przejazdy w Cancun są dużo tańsze, po Zona Hotelera wydasz jedynie 10 do 12 peso, za to przejazd do Cancun z innych miejscowości to wydatek od 40 do 100 peso.

Plaża w Puerto Morelos

Dopiero zyskuje na popularności wśród wczasowiczów. Każdy szuka alternatywy do turystycznych miejscowości typu Cancun, Playa del Carmen i Tulum. Stąd Puerto Morelos to świetny wybór! Dzięki większemu zainteresowaniu od ponad roku, miejscowość rozbudowała swoją baze hotelową i gastronomiczną. Nawet jeden z Beach Clubów należy do syna słynnego Boba Marleya. Plaże pozostają wciąż dziewicze, a dla miłośników snorkelingu, są tutaj jedne z piękniejszych odcinków rafy koralowej.

Jak dojechać do Puerto Morelos?

Najlepiej autem, ponieważ autobusy (zarówno Colectivo i Ado) z Playa del Carmen i Cancun zatrzymują się wyłącznie przy autostradzie. Na miejscu musisz się przesiąść w kolejny autobus, który dowiezie Cię do centrum miejscowości. Przejazd kosztuje między 40 a 100 peso.

Plaża na bezludnej wyspie Contoy

To mój numer jeden pod względem najpiękniejszych plaż na półwyspie Jukatan! Żaden kolor wody i miękkość piasku nie może się równać z tym co oferuje bezludna wyspa Contoy.

Jeśli zamarzyły Ci się odwiedziny tego raju na Ziemii, chetnie pomogę Ci w rezerwacji u lokalnego organizatora z którym współpracuje już od 7 lat. W tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje praktyczne odnośnie odwiedzin Contoy.

Jak się dostąć na bezludną wyspę Contoy?

Istnieje wyłącznie jedna możliwość – z wycieczką zorganizowaną. Wyspa jest pod ochroną Parku Narodowego i w ciągu dnia są dozwolone odwiedziny jedynie dla 250 osób. Gdyby każy mógł sam przypłynąć to miejsce nie pozostałoby zapewne w takim stanie jak jest teraz. Na wyspę wypływa się z portu w Cancun, ale odbiór na wycieczkę odbywa się z każdego miejsca na Riviera Maya.

Warto pamiętać, że na wyspie ze względu na ochronę środowiska panuje kilka zakazów tj.:
  • palenie papierosów
  • korzystanie ze szklanych butelek
  • smarowania się kremem z filtrem (nawet biodegradowalnym)

Plaża na wyspie Cozumel

Wyspa to kolejny ulubienieć wśród statków wycieczkowych, dlatego polecam po wyjściu z portu jak najszybciej przenieść się na drugą stronę wybrzeża. Tam czekają na Ciebie takie dziewcze widoki jak na zdjęciach😍 Na miejscu wypożycz skuret lub mini Jeepa i przemierzaj wyspę na własną rękę. Podczas Road Tripa koniecznie zatrzymaj się na drinka w tym ➷ barze przy plaży. Miejsce przepiękne, a drinki adekwatne do widoków – iście karaibskie!

Innym miejscem, do którego warto sie wybrać na Cozumel to Eko Beach Park Punta Sur. Wstęp kosztuje 18 USD i zawiera wszelkie atrakcje, jak wejście do latarni, lagune z krokodylami oraz leżaki przy plaży El Cielo😍. Cozumel słynie również z pięknego podwodnego świata, dlatego na tą wyprawę nie zapomnij swojego sprzętu do snorkelingu.

Jak dojechać na Cozumel?

Promy Ultramar odpływaja z portu w Playa del Carmen. Koszt biletu w 2 strony to ok. 500 peso. W ofercie jest też mnóstwo wycieczek na tą wyspę, ale w tym wypadku lepiej eksplorować Cozumel na własną rękę. Wynajęcie auta czy skutera, możesz zrobić bez problemów na miejscu, tylko wybierz wypożyczalnie trochę dalej od wyjścia ze statku, wtedy ceny będą troszke niższe 🙂

Plaża Norte na wyspie Isla Mujeres

Najpiękniejszym odcinkiem na wyspie Kobiet jest plaża Norte. Miej na uwadze, że zarówno cała wyspa jak i sama plaża są bardzo popularne wśród wczasowiczów od Cancun do Tulum. Nie ma się im co dziwić! Widoki tego odcinka Morza Karaibskiego są niesamowite, to jedna z najlepszych plaż na relaks, snorkowanie i party na katamaranie.

Jak się dostać na Playa Norte?

Masz kilka możliwości dojazdu do tej części Isla Mujeres:

  • na własną rękę promem Ultramar z Cancun koszt ok. 500 peso w 2 strony
  • podczas całodniowej wycieczki katamaranem z Cancun ok. 100 USD
  • na całodniowej wycieczce łączącej Wyspy Contoy i Mujeres ok. 130 USD

Więcej planujesz zostać dłużej na Isla Mujertes koniecznie zerknij do wpisu z 9 polecajkami na udany pobyt.