Meksyk kusi odwiedzających swoim urokiem, bogatą kulturą i brakiem obostrzeń wjazdowych. Stąd bardzo łatwo stracić głowę i zapomnieć w trakcie przygotowań do podróży o kilku ważnych kwestiach. Jeśli zastanawiasz się co musisz wiedzieć przed podróżą to dobrze trafiłeś_aś, ten wpis powstał z myślą o Tobie. Jako osoba mieszkająca w Meksyku i pracująca w turystyce dokładnie wiem, na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę oraz które z Tip-ów najbardziej cenią sobie moi turyści.

Poniższe 10 wskazówek na pewno ułatwi Ci planowanie wyjazdu do Meksyku. Sprawdź koniecznie co musisz wiedzieć przed podróżą, aby spędzić niezapomniane chwile.

Tip 1 – Naucz się kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku

Przed podróżą proponuję nauczyć się kilku zwrotów po hiszpańsku. Na samym wybrzeży Riviera Maya bez problemów uda Ci się porozumieć w j.angielskim. Jednak jeśli myślisz o zwiedzaniu głębiej półwyspu Jukatan lub innych stanów, przydadzą Ci się podstawowe zwrotu. Oto kilka z nich

 • tak – sí
 • nie – no
 • co słychać? – ¿qué tal?
 • dobrze, a Ty? – bien, ¿y tú?
 • cześć – hola
 • dzień dobry – buenos dias
 • dobry wieczór – buenas tardes
 • do widzenia – adiós
 • do zobaczenia – hasta luego
 • dobranoc – buenas noches
 • dziękuję – gracias
 • nie rozumiem – no entiendo
 • ile to kosztuje? – ¿cuánto cuesta esto?

✩Extra Tip: Meksykanie bardzo doceniają jeśli turyści umią chociaż kilka słów w ich języku. To również pomaga podczas targowania się na straganach z pamiątkami 🙂


Tip 2 – Płać lokalną walutą w Meksyku

Wiele osób uważa, że najlepiej jest płacić w Meksyku amerykańskimi dolarami. Tutaj musze was zaskoczyć! Najlepiej jest płacić w lokalnej walucie peso. Ceny za niektóre atrakcje i zakupy są niższe niż podawane po przeliczeniu w usd. Odwiedzając mniej zamerykanizowane regiony Meksyku, choćby zachodnią część półwyspu Jukatan, będzie wyłącznie możliwa płatność w peso. Warto przed podróżą do Meksyku zaopatrzyć się w USD lub EURO, a na miejscu wymienić je w kantorach chociaż te nie są tak popularne jak na wybrzeżu Riviera Maya.


Tip 3 – Jeśli chcesz zwiedzać Meksyk autem załatw przed podróżą międzynarodowe prawo jazdy

Do samego wypożyczenia auta nie będzie wymagane, dopiero gdy przytrafi Ci się wypadek, okaże się jak ważne jest jego posiadanie. Miedzynarodowe prawo jazdy wg konwencji wiedeńskiej jest ważne na okres 3 lat. W urzedzie miasta kosztuje ok 35 pln, a okres oczekiwania to ok 2 tygodnie.


Tip 4 – Przywieź do Meksyku przejściówkę do gniazdka i spray na komary

Warto zabrać ze sobą te rzeczy, aby nie szukać na miejscu. W dodatku cena jest niższa niż w Meksyku :). Jeśli jednak zapominsz ze sobą przywieźć szukaj ich w znanych siecówkach na płw. Jukatan jak Walmart czy Chedraui.


Tip 5 – Wypłacaj pieniądze w lokalnych bankomatach w Meksyku

Ogółem płacenie kartą w wielu miejscach nie należy do popularnych. Sami meksykanie nie wierzą w banki i wypłacają swoją wypłate w całości, aby mieć gotówkę. Unikaj wolnostojących bankomatów ATM na płw. Jukatan. One wypłacają wyłącznie dolary i mają wysokie prowizje, dlatego najkorzystnmiej jest wypłacać gotówkę w peso w lokalnych bankomatach przy bankach. Opłata to ok. 46 peso w porównaniu do ATM, który pobiera prowizję, aż 10%! Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy, taka wypłata może mocno nadszarpnąć wakacyjny budżet.


Tip 6 – Najlepszym operatorem sieci telefonicznej z pakietem intenetu w Meksyku jest Tel Cel

Od 7 lat używam tej sieci i nie wyobrażam sobie zmiany. Ma duże opcje pakietów, a ten za 200 peso (45 pln) w zupełności wam wystarczy na 2 – 3 tygodnie urlopu. Sieć ta ma również lepszy zasięg od pozostałych operatorów. Sama karta z aktywacją kosztuje ok 100 peso (25 pln).


Tip 7 – Nie płać kartą w Meksyku

Jak już wspominałam wyżej, płacenie kartą nie jest tak popularne jak w Europie. Idzie za tym duże prawdopodobieństwo kopiowania ich. Jeśli musisz zapłacić za coś kartą, polecam płacić revolutem lub w większych i znanych sieciach sklepów. Przy płaceniu za noclegi czy auto kartą nie musicie mieć podejrzeń. Również warto pamiętać, że w wielu miejscach na Jukatanie jak Tulum czy Holbox nie ma w ogóle możliwości placenia kartą. Dodatkowo nie ma dobrego zasięgu dla terminali lub pobierają prowizję ok 5% od transakcji.


Tip 8 – Przed zjedzeniem myj owoce i warzywa w kropelkach odkażających

Odkąd zachorowałam na salmonellę i mieszkam na swoim, nie wyobrażam sobie ich nie używać do przygotowywania codziennych posiłków. Woda w całym Meksyku nie jest zdatna do picia. Nawet w restauracjach nie jest używana do gotowania lub przygotowywania posiłków. Wszystko przygotowuje się tutaj na wodzie butelkowanej. Woda z kranu jest zdatna wyłącznie do mycia zębów. Jeśli planujecie podczas urlopu gotować, te kropelki to must to buy w Meksyku. Znajdziecie je w każdym supermarkecie typy Walmart czy Chedraui przy stanowisku z warzywami. Ja używam marki Biopur.


Tip 9 – Nie sprawdzaj pogody na żadnych portalach i tak się nie zgadza😉

Pytań o pogodę odkąd założyłam ten profil dostaje tysiące :). W jakich miesiącach pada, w jakich nie, czy pora deszczowa jest wyłącznie z opadami, czy jest niebezpiecznie podczas okresu huraganów. Te tematy rozwijam szerzej w tym wpisie. Patrząc na wielkość i położenie Meksyku, pogoda jest tutaj bardzo zmienna. Na Jukatanie panuje mikroklimat tak więc jeśli pada w Cancun, jest inna pogoda w Playa del Carmen i Tulum. Identycznie jeśli pada na wybrzeżu. Nie oznacza to, że będzie tak samo przy stanowiskach archeologicznych w Tulum, Chichen Itza czy na wyspie Holbox. Uwierzcie mi na słowo. Pogoda zmienia sie tutaj co kilka godzin. Czasami jednego dnia mamy prawie 4 pory roku. Gdyby trafił wam sie deszcz, mój wpis o 10 pomysłach podczas deszczowej pogody na pewno wam pomoże 🙂

Dla osób planujących odwiedziny okolic Mexico City, Chiapas i Oaxaca. Pamietajcie, że te regiony są położone na dużych wysokościach ok 2000 n.p.m. Tutaj warto mieć ze sobą coś na długi rękaw, ponieważ temperatury lubią się wahać nawet w ciągu dnia.


Tip 10 – Woda z kranu nie jest zdatna do picia, wyłącznie do mycia zębów (zależy od regionu)

Tak jak wspominałam wyżej. Na półwyspie Jukatan nie ma problemów z używaniem wody z kranu do mycia zębów. Jedyny region, w którym bym używała wody z butelki to Chiapas.

☛ Mam nadzieję, że moje Tipy pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podróży po Meksyku :). Jeśli szukasz więcej informacji zerknij na mojego Instagrama do postów oraz zapisanych stories. Dla tych z was kórym zależy na czasie możecie się ze mną umówić na wirtualną konsultację. Podczas spotkania odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i przygotuję Cię do wymarzonej podróży po Meksyku. Zainteresowanych proszę o zgloszenie na maila ✉kontakt.domitravelstories@gmail.com