Florencje miałam okazję odwiedzić z mamą podczas wakacyjnego road tripa po Toskanii. To zdecydowanie kolejne miejsce na Ziemii, które skradło moje podróżnicze serce. Śmię twierdzić, że Florencja oczaruje każdego swoim urokiem. Miasto jest zarazem majestatyczne, romantyczne i tajemnicze. Warto spędzić w stolicy renesansu minimum popołudnie, a najlepiej kilka dni. Wtedy na spokojnie uda Ci się odwiedzić najpiękniejsze miejsca stolicy Toskanii.

Wraz z mamą odwiedziłyśmy Florencję w ciągu jednego dnia. W jego trakcie udało nam się zobaczyć niesamowite centrum miasta z Katedrą del Fiore, przejść się wzdłuż rzeki Arno i moście złotników – Ponte Vecchio. Zostałyśmy w mieście do zachodu słońca, który podziwiałyśmy z Piazzale Michaelangelo. W tym wpisie zdradze Ci m.in. 2 adresy z niesamowitym widokiem na Katedrę del Fiore oraz jakie są najpiękniejsze miejsca w stolicy Toskanii.

Jak dojechać do Florencji

Najlepsza opcja jest samolotem. Bezpośrednio z Warszawy, Katowic czy Wrocławia można dolecieć do Bolonii. Do stolicy renesansu nie ma bezpośrednich połączeń, a jeśli są to dosyć kosztowne. Innym lotniskiem z któregomożesz dostać się łatwo do Florencji jest Piza, a stamtąd dojechać pociagiem. My spałyśmy pod Sieną i dojechałyśmy na jeden dzień wypożyczonym autem. Samoloty w tę część Włoch można już upolować za mniej niż 100 pln z bagażem podręcznym. Bilety na pociągi polecam kupować w biletomatach lub przez internet niż w kasie. Kosztują zazwyczaj więcej niż podczas rezerwacji na własną rękę.

Dojazd autem z okolic Sieny, Pizy, Bologni czy Arezzo zajmuje między 1 a 1,5 h. Unikałyśmy płatnych dróg, jak dla nas stan lokalnych był wporządku. Jedynie warto uważać na strefy organiczonego ruchu oraz na możliwości parkowania o czym wspominam poniżej.

Strefa ZTM i gdzie zaparkować we Florencji

Strefa ZTM czyli ograniczonego ruchu obejmuje całe historyczne centrum Florencji, dlatego warto zaznajomić się wcześniej gdzie dokładnie chcesz zostawić samochów, aby spokojnie móc poznawać miasto. Obszary w strefie ZTM są świetnie oznaczone sygnalizacją świetlną i znakami, jednak niełatwo się zagubić dzięki nawigacji i wjechać w nieodpowiednią ulicę.

Do strefy nie można wjeżdżać w ciągu tygodnia między 7:30 a 20:00. Natomiast w soboty jest zakaz do 16:00. W niedzielę wjazd do strefy jest dozwolony przez cały dzień.

Odnośnie parkowania we Florencji, jest to bardzo wysoki koszt. Za 4 h musicie się liczyć z kosztem ok. 14 euro. Nie jest to mało, dlatego jeśli wolicie zaoszczędzić dalej od centrum można znaleźć tańsze parkingi. Warto pamiętać, że białe linie przy krawężniku we Florencji nie oznaczają darmowych prakingów, tylko są one wyznaczone dla mieszkańców w historycznym centrum.

Zanim dostaniesz siwych włosów zerknij na mapkę strefy ZTM, która pomoże Ci się oswoić ze strefą ograniczonego ruchu. Natomiast pod tym linkiem znajdziesz zaznaczone wszystkie miejscówki na google maps, łącznie z parkingiem, gdzie zostawiłyśmy samochód. Może nie znajduje się on najbliżej centrum, ale dojazd jest bardzo prosty.

Co zobaczyć we Florencji

Poniżej znajdziesz najpiękniejsze zakątki stolicy renesansu.

Centrum

W sercu miasta warto odwiedzić Piazza della Signoria z ratuszem Palazzo Vecchio. Wejście na ratuszową wieże Torre di Arnolfo jest dodatkowo płatne i czeka na Ciebie do pokonania ponad 200 schodów, jednak wspaniałe widoki gwarantowane. Dookoła placu przy ratuszu zobaczysz kopię posągu Michała Anioła przedstawiającą Dawida. Obok postać Herkulesa oraz wspaniałą fontannę Neptuna. Plac jest popularnym miejscem spotkań florentczyków, polecam wybrać się tu na tzw. Aperitivo.

Ponte Vecchio

To most nazywany mostem złotników. Jako jeden z nielicznych przetrwał II Wojnę Światową i jest najstarszym mostem we Florencji. Jego nazwa wywodzi się od towarów sprzedawanych na moście. Wcześniej były tutaj sklepy z mięsem i żywnością, jednak od nich brzydko mówiąc śmierdziało – stąd Mecydeusze nakazali kupcom się przenieść w inną część miasta. Takim sposobem osiedlili się tu ze swoimi towarami złotnicy i jubilerzy. Co ciekawe, sklepy znajdują się tu po dziś dzień.

Moim zdaniem Ponte Vecchio jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania magicznej Florencji. Na zachód słońca robi się tu dosyć tłoczno. Wiele osób twierdzi, że to właśnie stąd jest najpiękniejszy widok na ten spektakl. U mnie zajmuje 2 pozycje w zestawieniu. Pięknie stąd podziwiać miasto spacerując wzdłuż rzeki Arno.

Piazzale Michaelangelo

Plac Michała Anioła znajdziesz na wzgórzu w dzielnicy Oltrarno. Dla mnie to stąd jest najpiękniejsza panorama na Florencję, co się z tym wiąże – również najpiękniejszy widok na zachód słońca. Polecam być na miejscu ok. 1 h przed czasem, aby zająć miejscówkę z fajnym widokiem. Plac ten jest bardzo popularny, ale nie ma co się dziwić, przychodzą tu zarówno turyści jak i mieszkańcy. Prawdę mówiąc droga na górę, jest trochę wymagająca, ale widoki sporo wynagradzają. Na placu można usłyszeć przygrywających lokalnych muzyków, a jeśli jesteście spragnieni, również znajdziecie tu sprzedawców serwujących drinki. Wiele osób przychodzi tu ze swoim zaopatrzeniem. Po zachodzie słońca polecam pójść na kolację lub drinka w dolnej części dzielnicy Oltrarno. Panuje tam bardzo fajny, dosyć hipsterski klimat, a ceny prezentowały się przystepniej niż w historycznym centrum.

Oltrarno

To dzielnica gdzie znajduje się plac Michała Anioła, kiedyś mieszkali tu najbiedniejsi mieszkańcy. Obecnie jest to ulubiona dzielnica florentczyków i turystów ze wzgledu na świetny wybór knajpek oraz barów. Najlepiej pospacerować bez celu wzdłuż wąskich uliczek Oltarno i poczuć magię tej części Forencji.

Piazza del Dumo

Idąć w stronę centrum niedaleko Placu Dumo napotkasz mnóstwo światowych domów mody tj. Gucci, Prada, Versace, czy Valentino. Jednak największą atrakcją stolicy renesansu jest Katedra Santa Maria del Fiore, której kopuła uważana jest za cud architektury. Sam widok Katedy z bliska zapiera dech w piersiach, w końcu budowano ją ponad 140 lat. Kopuła jest największą na świecie, a wieża ma 84 m wysokości. Całość prezentuje się majestatycznie. Niestety nie miałyśmy tyle czasu, aby wejść do środka. Poza tym zwiedzałyśmy Katedre w Sienie, która podobno wewnątrz jest najpiękniejsza z pośród wszystkich w Toskanii. Gdyśmy miały więcej czasu zapewne skusiłybyśmy się na zwiedzanie kopuły. Na mnie osobiście już sam widok z zewnątrz zrobił ogromne wrażenie. Dosłownie przechodziły mnie ciarki i miałam motyle w brzuchu. Nigdy żadne odwiedzane miejsce nie wywarło na mnie takich emocji.

Wstęp do Katedy jest bezpłatny, jedynie zwiedzanie wieży, kopuły, dzwonnicy, baptysterium i podziemi jest za dodatkową opłatą. Polecam kupić bilety wstępu na około tydzień do dwóch wcześniej i zrobić rezerwację na konkretną godzinę.

Sekretny punkt widokowy

Widok na Katedrę z bliska to niesamowite przeżycie, ale jeszcze wieksze jest z okolicznych tarasów widokowych. Na tą chwilę czekałam najbardziej podczas odwiedzin Florencji. Dosłownie nie mogłam się doczekać, aż będę mogła spojrzeć na ten cud architektury z lepszej perspektywy. Jeśli podróżujesz budżetowo polecam odwiedzić publiczną bibliotekę Delle Oblate. Na 2 pietrze znajduje się kawiarnia i taras z którego rozpościera się piękny widok na kopułę Katedry del Fiore. Warto pamiętać, że kawiarniaw bibliotece jest zakmnięta w poniedziałki, a sama biblioteka służyła dawniej jako pałac Medyceuszy – rodu, któremu zawdzięcza się obecny wygląd Florencji.

Tarasy z najpiekniejszym widokiem na Katedrę Del Fiore

Takie wrażenia zaznasz w słynnym na Instagramie barze View on Art. Miejsce jest już znane w social mediach, jednak nie tak oblegane jakby się wydawało. Trafiłysmy tu ok. 17:00, słońce już pięknie padało na katedrę. Dostałyśmy miejsce w pierwszym rzędzie, zamówiłyśmy Aperol, który kosztował ok.10 euro. Szczerze nie był najlepszy jaki piłam, ale ten widok dużo wynagradza i smak drinka schodzi na drugi plan. Dostałyśmy do chrupania orzeszki i delektowałyśmy się magicznym widokiem podczas Golden Hour. Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na Aperitiv wraz z niesamowitą panoramą na Katedrę, koniecznie zapisz ten adres na Florence Bucket List.