Moja poważniejsza przygoda z EKO Lifestylem rozpoczęła się dopiero, gdy trafiłam do Meksyku jako rezydentka biura podróży. Wcześniej spory nadmiar plastiku raził mnie w oczy tylko w solo podróży po Tajlandii. Możesz sobie wyobrazić najpiekniejsze plaże świata, a na nich resztki po plastikowych opakowaniach, szczoteczki do zębów i inne cuda. Jeszcze wtedy nie byłam świadoma tych 10 łatwych sposobów na bycie EKO w podróży, ale nastał przełom w Meksyku.
Już od początku poznawania destynacji, widziałam jak się tutaj przywiązuje wage do ekologi. Na każdej wycieczce fakultatywnej czy to pływanie w cenocie, snorkling przy rafie koralowej czy safari do Parku Narodowego – lokalni przewodnicy edukowali grupe w kwestii ochrony środowiska.
Oprócz edukacji ze strony lokalnych biur, nie możemy zapomnieć o wkładzie w ekologie mniejszych i większych resortów (np. Sandos, Iberostar, Azulik, Akumal Bay, Holbox Dreams). W ostatnich latach coraz więcej hoteli wprowadza ekologiczne rozwiązania, które podnoszą wartość hotelu.
Bycie EKO w podróży – Wolontariat
Będąc na wakacjach na Riviera Maya możesz zostać wolontariuszem w Fundacion Santuario Akumal. Na zdjęciach brałam udział w projekcie sprzątania laguny w Coba pod patronatem Zarządu Ochrony Środowiska i Wód w Tulum oraz Fundacji Małpek w Akumal.
Na co warto zwrócić uwagę będąc turystą w Meksyku?
Wyruszając w okolice rafy koralowej możesz być lekko zdziwiony, ale jest zakaz używania kremu z filtrem. Wiem, że wiele osób jest przerażonych tym faktem, ale w dalszej części podaje Ci gotowe rozwiązanie jak możesz się chronić przed słońcem bez filtra 🙂 Obostrzenia z kremem UV są najbardziej przestrzegane na bezludnej wyspie Contoy, w cenotach (jaskiniach krasowych) oraz podczas snorklingu m.in z rekinami wielorybimi i żółwiami.
Jak widzisz inicjatyw jakie podejmuje lokalna społeczność jest sporo. Jeśli chciał(a)byś im w tym jeszcze bardziej pomóc zastosuj jedną lub kilka z moich poniższych wskazówek ➷
- Rzadka zmiana poscieli i reczników w hotelu – u siebie w domu też nie wymieniamy ich codziennie. Raz na kilka dni w zupełności wystarczy.
- Nie korzystam z jednorazowej spożywki – mowa tu o wszystkich produktach w restauracji lub room service w małych opakowaniach jak masło, miód czy dżemy.
- Nie wywoź piasku, kamieni i muszli z wakacyjnej destynacji – jeśli każdy z nas sobie coś przywieźie za kilka lat zabraknie tych dóbr. Gdy widzisz muszelki lub części rafy koralowej na plaży, wrzuć ją spowrotem do morza 🙂
- Słomki bambusowe i metalowe – to must have ostatnich lat! Co prawda stanowią tylko 0,3% zanieczyszczenia wód, ale to bardzo mała rzecz z której można zrezygnować będąc w restauracji, a pomaga naszej planecie.
- Trzymanie biletów i map w telefonie – jest bardziej przyjazne dla środowiska niż ich drukowanie.
- Zakładaj t-shirt UV na snorkeling – to najlepsze rozwiązanie, aby chronić nasze ciało przed słońcem. Smarowanie kremem z filtrem przed wejściem do wody to najgorsze co możemy zrobić dla podwodnego świata. Jeśli już musisz, to nałóż go na 40 min przed kąpielą, aby miał czas się wchłonąć 🙂 Badania pokazują, że nawet kremy UV przyjazne środowiskiu przyczyniają sie do obumierania rafy koralowej.
- Butelki wielorazowe – są świetnym rozwiązaniem w podróży. W wielu europejskich krajach (np. Rzym, Austria, Belgia, Niemcy) oraz na światowych lotniskach, możesz napełnić swoją butelkę całkowicie za darmo. Możesz to sprawdzić klikając tutaj 🙂
- Kubek termiczny – jest świetny na herbatę czy kawę na wynos, a wieczorem winko też w nim dobrze smakuje.
- Wycieczki fakultatywne wspierające lokalny ekosystem – wybierajmy atrakcje, które wspierają zwierzęta na wolności. Możesz wesprzeć lokalne schroniska czy sanktuaria dla zwierząt, które chcą im pomóc wrócić do swojego naturalnego środowiska.
- Wybieraj wino z drewnianym lub szklanym korkiem – zwróć uwagę przy kupnie, aby nie było z nakrętką. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla naszej planety i jakości wina 🙂
Dlaczego niektórzy uważają, że nasza planeta nie ma problemów ze zmianą klimatu?
To może być nie dla wszystkich jasna kwestia, bo edukacjia w tym zakresie od najmłodszych lat jest na bakier. Jeśli czegoś nie widzimy na własne oczy to uważamy, że problem nie istnieje. Dopiero odwiedzając dalekie zakątki jak Azja, Ameryka Łacińska, Afryka dostrzegamy problemy jakie niesie za sobą nadmierna konsumpcja plastiku. Wtedy widać wysypiska śmieci pośrodku dżungli w Tulum, nakrętki, sieci rybackie, szczoteczki do zębów czy plastikowe krzesła, które wyrzuciło morze na pięknych tajlandzkich wyspach.
Jak wygląda recykling w Europie?
Niestety tylko 1/4 wytwarzanego plastiku w Europie może podlegać recyklingowi. Dodatkowo nie wszystkie fabryki posiadają w tym zakresie wyspecjalizowane maszyny. Nawet jeśli je posiadają, nie ma gwarancji, że wszystkie plastiki podlegające recyklingowi byłyby odpowiednio przetworzone. Dlatego łatwiej jest spalić plastik lub wywieźć do krajów mniej rozwiniętych. Mówi sie, że tylko 9% wszystkich plastików jest przetwarzana.
3 zasady na bycie EKO nie tylko w podróży…
- Edukowanie młodych pokoleń – dzięki zajęciom w szkole, na studiach, programom w TV lub podczas zabawy łatwiej jest im wdrożyć tą wiedzę w życie.
- Segregowanie śmieci – wystarczy zacząć od segregacji plastiku, baterii czy żarówek. Każdy mały krok się liczy. Jeśli masz możliwość, możesz odpadki z jedzenia składać na kompost.
- Czytanie etykiet – nie robimy tego w sklepie z braku czasu i zbyt dużego wyboru produktów. Będąc świadomym konsumentem przyczyniasz się ogromnie do ekologii na świecie.
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku poradom będziesz bardziej świadomym podróżnikiem i wspólnie uda nam się polepszyć stan naszej planety 🙂