Wybierasz się niebawem do Meksyku, ale nie wiesz co ze sobą przywieźć? Na pytanie o oryginalne pamiątki z Meksyku dostaje mnóstwo zapytań, więc przychodzę z pomocą! Każdy z nas oprócz pięknych zdjęć i wspomnień chce zabrać ze sobą część tego niezwykłego kraju. Dopóki nie bedzie to piasek, muszle, kawałek rafy koralowej czy skóra jakiegoś niezwykłego okazu, wybór pamiątek z Meksyku jest ogromny! Poznaj w jakim stanie w Meksyku co specjalnego przywieźć na pamiatkę.

Dlatego stworzyłam mała listę, która pomoże Ci być zorientowanym w jakiej części Meksyku, za jakimi specjałami się rozglądać. A co przywieziesz to już zależy od Ciebie, ale ostrzegam, te polecajki mogą spowodować lekki nadbagaż 🙂

Jakie pamiątki przywieźć z Jukatanu i Quintana Roo w Meksyku

Mówi się, że w tych dwóch stanach jest najmniej Meksyku w Meksyku. Bardziej chodzi o to, że jest to turystyczny region, ale i tam znajdziesz świetne pamiątki! W trakcie wycieczki do miast majów jak np. Chichen Itza możesz kupić lokalne rekodzieło jak macramy czy hamaki, a przy samych ruinach magnesy, kalendarze majów czy ręcznie robione maski. Warto zajrzeć po drodze do lub z Chichen Itza na lokalny targ w Valladolid. To tam kupisz lokalne przyprawy jak Chili i liście hibiskusa (Jamaica).

Jakie pamiątki przywieźć z Chiapas w Meksyku

Tutaj skosztujesz wspaniałej kawy, którą warto przywieźć na pamiatkę. Koniecznie wybierz się na lokalne targowiska w San Cristobal de las Casas i w okolicznych miejscowościach. Warto na nich rozejrzeć się za ręcznie robionymi ubraniami i dekoracjami do domu. Ja prawie przepadłam😍!

Jakie pamiątki przywieźć z Guanajuato w Meksyku

Ten kolorowy stan jest jednym z kilku gdzie produkuje sie Mezcal (narodowy trunek Meksyku). Zanim go kupisz, warto spróbować w malutkich barach w mieście. Shocik kosztuje 20 peso. W centurm miasta Guanajuato, dokładnie na Mercado Hidalgo masz ogromny wybór rekodzieła. Od kapeluszy, po piekne skórzane torby i inne cuda. Ja przywiozłam stąd mój brazowy kapelusz (z którym jak widać na Instagramie) się nie rozstaje.

Jakie pamiątki przywieźć z Querrero w Meksyku

Dokładniej w miasteczku Taxco, oddalonym niecałe 3h od Mexico City, produkuje się srebro. Jeśli jesteś jego wielbicielem i znajdujesz się w okolicy – koniecznie zajrzyj na sobotni targ w dole miasta. Możesz złapać tam świetne okazje, ale uprzedzam, targ jest ogromny i łatwo się w gąszczu małych straganików zgubić😉

Pamiątki ze stanu Jalisco w Meksyku

Stan ten słynie z produkcji odmiany Mezcalu zwanego Tequila. Oprócz miłośników trunków odnajdą sie tutaj wielbiciele regionalnej sztuki Huichol. To wspaniałe obrazy i rzeźby ręcznie wykładane malutkimi koralikami. Galerie tej sztuki znajdziesz również w stanie Nayarit oraz Quintana Roo.

Jakie pamiątki przywieźć ze stanu Puebla w Meksyku

Oprócz produkcji słynnych garbusków Vocho, jest znana z ceramiki, ręcznie dmuchanych szklanek i drzewa życia. Warto przywieźć sobie stąd piękną filiżankę do kawy lub miseczkę na bowlsa.

Pamiątki ze stanu Oaxaca

Słynie jak Chiapas z pysznej kawy i ręcznie robionych Artesanias w postaci toreb, dekoracji do domu i pieknie haftowanych ubrań. Spacerując po targu na pewno zwrócisz uwagę na bardzo kolorowo pomalowane figurki zwierzątek. Ta sztuka nazywa się Alebrijes. Tworzy się je już w całym Meksyku, ale właśnie w Oaxaca wykonywane są specjalną metodą łączenia rzeźbienia w drewnie.