Masz już zaplanowane wakacje w Meksyku i zastanawiasz się co ze sobą z nich przywieźć? Pytań o oryginalne pamiątki z Meksyku dostaje mnóstwo, dlatego przychodzę z pomocą! Zabieranie ze sobą pięknych zdjęć i wspomnień z podróży to standard, ale co zabrać z Meksyku, aby było unikatowe? Dopóki nie bedzie to piasek, muszle, kawałek rafy koralowej czy skóra jakiegoś zwierzaka, wybór pamiątek z Meksyku jest ogromny! Poniżej przedstawiam Ci listę meksykańskich stanów oraz charakterystyczne dla nich pamiątki.

Ostrzegam, te polecajki mogą spowodować lekki nadbagaż 🙂

Jakie pamiątki przywieźć z płw. Jukatan

Do płw Jukatan należą stany takie jak Jukatan, Campeche i Quintana Roo. Mówi się, że w tych trzech stanach jest najmniej Meksyku w Meksyku. Bardziej chodzi o to, że jest to turystyczny region, ale i tam znajdziesz świetne pamiątki! W trakcie wycieczki do miast majów jak np. Chichen Itza możesz kupić lokalne rekodzieło jak macramy czy hamaki, kalendarz majów, ręcznie robione maski malowane naturalnymi barwnikami czy najtańsze magnesy. Warto zajrzeć po drodze do lub z Chichen Itza na lokalny targ w Valladolid. To tam kupisz przyprawy, sosy z chilii habanero, miód Melipona czy liście hibiskusa na przepyszną (Jamaica). Również znajdziesz wyroby z naturalnej palmy czy piękne kapelusze Panama, które notabene pochodzą z miejscowości Becal bliżej Meridy.

Jakie pamiątki przywieźć ze stanu Chiapas w Meksyku

Stan ten jest słynny z uprawy kawy, którą warto przywieźć na pamiatkę. Koniecznie wybierz się na lokalne targowiska w San Cristobal de las Casas lub na główny plan przy kościele. Warto na nich rozejrzeć się za ręcznie robionymi ubraniami i dekoracjami do domu. Wełniane swetry, czapki, torby czy poduszki i narzuty to jedne z rzeczy za którymi warto sie tu rozglądać. Cenowo wychodzą najkorzystniej z całego Meksyku. Ja prawie przepadłam😍!

Jakie pamiątki przywieźć ze stanu Guanajuato w Meksyku

Ten kolorowy stan jest jednym z kilku w Meksyku gdzie produkuje sie Mezcal (narodowy trunek Meksyku). Zanim go kupisz, warto spróbować w malutkich barach w mieście. Kieliszek kosztuje ok. 20 peso. W centurm miasta Guanajuato, dokładnie na Mercado Hidalgo masz ogromny wybór rekodzieła. Od kapeluszy, po piękne skórzane torby i inne cuda. Ja przywiozłam stąd mój brązowy kapelusz (z którym jak widać na Instagramie) się nie rozstaje. Poza tym możesz zakupić wspaniałą ceramikę jak na poniższym zdjęciu. Ten typ zdobienia ceramiki jest typowy dla tego stanu.

Jakie pamiątki przywieźć ze stanu Querrero w Meksyku

Dokładniej w miasteczku Taxco, oddalonym niecałe 3h od Mexico City, produkuje się srebro. Jeśli jesteś jego wielbicielem i znajdujesz się w okolicy – koniecznie zajrzyj na sobotni targ w dole miasta. Możesz złapać tam świetne okazje, ale uprzedzam, targ jest ogromny i łatwo się w gąszczu małych straganików zgubić😉. Poza tym możesz upolować piekne kapelusze, słomiane kosze czy drewniane miseczki i inne naczynia.

Pamiątki ze stanu Jalisco w Meksyku

Stan ten słynie z produkcji odmiany Mezcalu zwanego Tequila. Bardzo polecam odwiedzić jedną z destylarnii w mieście o tej samej nazwie. Oprócz miłośników trunków odnajdą się tutaj również wielbiciele regionalnej sztuki Huichol. To wspaniałe obrazy i rzeźby ręcznie wykładane malutkimi koralikami. Galerie tej sztuki znajdziesz również w stanie Nayarit oraz Quintana Roo. Polecam zajrzeć na słynny targ rekodzieła w Tlaquepaque i Tonala. Odbywa się tylko w czwartki i niedziele, ale zdecydowanie jest wart uwzględnienia w programie podróży :).

Jakie pamiątki przywieźć ze stanu Puebla w Meksyku

Oprócz produkcji słynnych garbusków Vocho, jest znana z ceramiki zwanej Talawera. Również znajdziesz tu dmuchane szklanki i kolorowe drzewa życia. Warto przywieźć sobie stąd piękną filiżankę do kawy lub miseczkę na bowlsa.

Pamiątki ze stanu Oaxaca

Słynie jak Chiapas z pysznej kawy i ręcznie robionych Artesanias w postaci toreb, dekoracji do domu i pieknie haftowanych ubrań. Spacerując po targu na pewno zwrócisz uwagę na bardzo kolorowo pomalowane figurki zwierzątek. Ta sztuka nazywa się Alebrijes. Tworzy się je już w całym Meksyku, ale właśnie w Oaxaca wykonywane są specjalną metodą łączenia rzeźbienia w drewnie.