Włochy to świetna destynacja wakacyjna, przede wszystkim dlatego, że każdy włoski region zachwyca archutekturą, kulturą i pysznym jedzeniem. W lipcu postanowiłam to sprawdzić i wybrałam się na tydzień do stolicy glutenu :). Odwiedziny malowniczych miasteczek Cinque Terre połączyłam ze zwiedzanie Toskanii. W tym wpisie podziele się z Tobą praktycznymi wskazówkami i rekomendacjami, abyś jak najlepiej zaplanował_a swoją podróż oraz zwiedzanie Pięciu Ziem. Miasteczka w Cinque Terre (czyli: Riomagiorre, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare) należą do najbardziej magicznych we Włoszech. Zarówno na zdjęciach jak i w rzeczywistości prezentują się przepięknie i bez względu czy uwielbiasz treking, spacery między wąskimi i kolorowymi uliczkami, dobre wino, owoce morza czy bliskość natury, w Cinque Terre spędzisz niezapomniane chwile, a w dodatku masz to wszystko na wyciągnięcie ręki!

Jeśli magiczne miasteczka Cinque Terre znajdują się na Twojej podróżniczej liście, szukasz sprawdzonych wskazówek i inspiracji do wyjazdu, świetnie trafiłeś_aś, bo ten wpis powstał z myślą o Tobie 🙂

Jakie miasteczka tworzą Cinque Terre

Malownicze miasteczka, które skrywają się pod nazwą Cinque Terre są od kilku lat coraz popularniejszą destynacją wśród podróżników. Miasteczka na Riwierze Ligurusjkiej zwane w przetłumaczeniu Pięć Ziem to od południa: Riomagiorre – Manarola – Corniglia – Vernazza – Monterosso al Mare. Nie moża być w Cinque Terre i pominąć jedno z nich. Wszystkie są wyjątkowe, a każde ma swój własny klimat i styl! Koniecznie musisz odwiedzić wszystkie 5 miasteczek, a jeśli starczy Ci czasu warto się wybrać w okoliczne miasta jak La Spezia, Levanto i Porto Venere, które też są godne uwagi.

Gdzie leży Cinque Terre i jak tam dojechać

Zanim dojedziesz do Twojej bazy wypadowej musisz dostać się na najbliższe lotnisko, które jest oddalone od Cinque Terre o 1h drogi (Piza), 3.5 h drogi (Milano) oraz 4.5 h drogi (Bergamo). Ja wybrałam lotnisko w Pizie, ponieważ stąd wypożyczałam dalej auto, aby jechać w kierunku Toskanii.

Miasteczka Cinque Terre (Pięciu Ziem) są położone na wybrzeżu Riwiery Liguryjskiej i jeszcze do lat 50-tych były odcięte od świata, a zwłaszcza turystów. Dawniej mieszkańcy regionu zajmowali się głównie rybołóstwem i uprawą wina. Na obecną chwilę większość z nich udostepnia kwatery, ma sklepiki, kawiarnie, po prostu trudni się w turystyce.

Dopiero 70 lat temu rozpoczęto budowę drogi asfaltowej do miasteczek, jednak do dziś dojazd samochodem jest utrudniony, głównie przez wąskie i kręte ulice oraz ograniczoną liczbę parkingów w miasteczkach. Jeśli już zamierzasz przyjechać do Cinque Terre samochodem, najlepiej zostawić je zaparkowane w La Spezia czy Levanto, a stamtąd podjechać pociągiem. Pewnie Cię to zaskoczy, ale region Cinque Terre jest świetnie skomunikowany kolejowo. Trasa przebiega głównie tunelami, ale co odcinek wyłania się widok na morze z rozbijającymi się o wzgórza falami. Dojazd pociagiem do miast La Spezia czy Levanto, również jest bezproblemowy. Pociągi kursują na tych trasach bardzo często, a bilety są w przystępnej cenie, jeśli wiesz gdzie je kupić, aby było najtaniej 🙂

Gdzie kupić bilety na pociąg

Najkorzystniej zakupić je z wyprzedzeniem przez internet, a dokładnie na stronie przewoźnika Trenitalia lub Trainline. Na tej drugiej możesz wyszukiwać połączeń w całej Europie, dlatego warto zapamiętać jej nazwę :). Nadal nie mogę w to uwierzyć, ale dzięki rezerwacji online udało mi się zaoszczędzić aż 50% na cenie biletu. Faktem jest, że nie opłaca się kupować biletów kolejowych na włoskich dworcach, czy to w kasie czy w biletomacie. Za bilet z dworca w Piza do miejscowości La Spezia (najlepsze miasteczko wypadowe do Cinque Terre) zapłaciłam 11€, natomiast ten sam bilet, Pani w kasie chciała mi sprzedać za 28€! Także, no Grazie :).

Regulacje wjazdowe do Włoch

Do Włoch możesz wjechać z negatywnym wynikiem testu antygenowego lub PCR. Wynik ten należy przedstawić w języku angielskim i nie może być starszy niż 48h. Jednakowo osoby zaszczepione oraz udokumentowani ozdrowieńcy, mogą bezproblemowo przekroczyć granice Włoch. U tych pierwszych musi minąć 15 dni od 2 dawki szczepienia. Ważne, aby pamiętać, że Włochy wymagają zarejestrowania się na ich rządowej stronie i wygenerowanie dla każdego odwiedzającego kodu QR. Najnowsze informacje na ten temat sprawdź na stronie ministerstwa tutaj i tutaj.

Kiedy odwiedzić Cinque Terre

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny miasteczek jest moim zdaniem maj, wrzesień i październik. W tych miesiącach zastaniesz przyjemną temperaturę (20-25°C) oraz stosunkowo małe opady deszczu. Jeśli lubisz upały oraz pewność dobrej pogody, wybierz czerwiec, lipiec oraz sierpnień. W tych miesiącach zjeżdża się też najwięcej turystów i Włochów, dlatego musisz liczyć się z wyższymi cenami noclegów. Najlepiej dokonć rezerwacji jak najszybciej 🙂

Gdzie najlepiej wybrać nocleg w Cinque Terre

Jeśli Twój budżet na to pozwala i nie zniechęca Cię noszenie walizki po licznych schodach, poszukaj kwater na Airbnb lub Bookingu w Riommagiorre, Manarola, Vernazza czy Monterosso. Moim zdaniem znacznie korzystniejszą opcją jest nocleg w miasteczku La Spezia lub Levanto. Ceny noclegów są o wiele niższe i wybór restauracji jest większy. Polecam też nie zwlekać z rezerwacją noclegu, ponieważ region w sezonie jest bardzo popularny. Ja wynajęłam apartament w La Spezia na 3 dni, oddalony zaledwie 10 min pieszo od dworca kolejowego. Zapłaciłam 75€ od osoby, ale w porównaniu z innymi ofertami, trafiłam na dobry standard w bardzo lokalnej okolicy. Najlepiej poszukać noclegu blisko stacji kolejowej, aby nie tracić czasu na dostanie się do miasteczek.

Jak przemieszczać się po Cinque Terre?

Jak już wspominałam wyżej, region jest świetnie skomunikowany pociagami. Na trasie od La Spezia – Cinque Terre – Levanto kolejka kursuje co 15-20 minut. Dokładny rozkład pociągów znajdziesz tutaj. Zakupienie biletu polecam również dokonać online bezpośrednio na stronie Parku. Na dworcach we wszystkich miasteczkach znajdziesz specjalne automaty i kasy z napisem Cinque Terre Ticket, jednak przygotuj się w sezonie na długi czas oczekiwań.

Jednorazowy przejazd pociągiem kosztuje 4€. Kalkuluje się tylko wtedy, jeśli planujesz przejazd pociągiem max. 2 razy dzienie. Na wielbicieli trekingów czekają wspaniałe trasy między miasteczkami, również na niektóre z ich, musisz posiadać bilet wstępu. Bilet 1 dniowy kosztuje 7,50€ , dlatego w przypadku intensywniejszego zwiedzania miasteczek i tras trekingowych, polecam Ci zakup Cinque Terre Card.

Wszystko co musisz wiedzieć o Cinque Terre Card

Kartę na przejazdy między miasteczkami możesz zakupić na 1, 2 lub 3 dni. W zależności jak długo planujesz zostać w Cinque Terre oraz jak intensywnie chcesz zwiedzać ten region. Decyzję, jaki bilet jest najkorzystniejszy, pozostawiam Tobie. Ja podczas pobytu w Cinque Terre skorzystałam z 2 dniowego biletu i byłam usatysfakcjonowana, ile udało mi się w tym czasie zobaczyć.

Moim zdaniem warto wcześniej podjąć decyzję na ile dni chcesz zakupić kartę, ponieważ od tego zależy jego cena. Przykładowo: karta na 1 dzień kosztuje 16 euro, na 2 dni 29 euro, a 3 dni 41 euro. Ważne też, aby pamiętać, że bilet kilkudniowy nie jest ważny 24 godziny od skasowania, a do 24 danego dnia! Warto też mieć na uwadze, że bilet jest imienny i musi być skasowany przed wejściem do pociągu.

Dodatkowy bonus mają osoby nocujące w Riomagiorre, Vernazza lub Monrerosso. Jeśli Twój host posiada Park’s Environmental Quality Label, wtedy możesz zakupić bilet z dodatkową zniżką 🙂

Co jest zawarte w cenie Cinque Terre Card

 • Przejazdy na trasie La Spezia – Cinque Terre – Levanto
 • Wejście na wszystkie trasy trekingowe
 • Korzystanie z toalet na stacjach kolejowych
 • Internet na stacjach kolejowych
 • Przejazd autobusami między miasteczkami CT
 • Zniżki na wejście do muzeów w La Spezia

Ile czasu trwa przejazd pociągiem między miasteczkami Cinque Terre

Odległości są niewielkie, ale postanowiłam dla dobrego rozeznania je tutaj zamieścić 🙂

 • Levanto – Monterosso: 4 Minuty
 • Monterosso – Vernazza: 3 Minuty
 • Vernazza – Corniglia: 3 Minuty
 • Corniglia – Manarola: 4 Minuty
 • Manarola – Riomaggiore: 2 Minuty
 • La Spezia – Rio Magiorre: 7 Minut

Jak zaplanować zwiedzanie Cinque Terre

Najlepiej zaplanować sobie trase zwiedzania z południa na północ lub na odwrót. Sporo zależy od tego, w jakim mieście będzie Twoja baza wypadowa. Jak wspominałam wcześniej, zatrzymałam się w miasteczku La Spezia i postanowaiłam zacząć zwiedzanie od miasteczka najdalej od nas położonego czyli Monterosso al Mare. Dalej tego dnia pojechałam do Vernazza, a następnego udałam się do Rio Magiorre – Manarola – Corniglia. Listę moim polecajek odnośnie tego co dokładnie robić w miasteczkach, gdzie są najlepsze lody, Aperol i gdzie najlepiej plażować – zamieszczę w następnym wpisie.

Trasy trekingowe w Cinque Terre

W Cinque Terre spędziłam tylko 2 dni i niestety zabrakło mi czasu, aby przejść jakąkolwiek trasę trekingową. Udało mi się podejść do kilku punktów widokowych w Vernazza, Monterosso i Manarola, dlatego wiem, że przy następnych odwiedzinach muszę koniecznie to nadrobić! Dla rozeznania, zostawiam dla Ciebie poniżej info o długości najpopularniejszych z nich. W całym Parku Narodowym jest ponad 30 tras, z czego tylko 4 (te najłatwiejsze i wzdłuż morza) są najczęściej uczęszczane. Dwie z nich są obecnie zakmnięte, ze względu na obsunięcia się Ziemii. Ich ponowne otwarcie jest planowane dopiero w 2025 roku. Więcej informacji o szlakach trekingowych znajdziesz na stronie Cinque Terre Hike.

Najpopularniejsze trasy trekingowe w Cinque Terre

 • Riomaggiore – Manarola (Ścieżka Miłości). Trasa zamknięta. (Czas przejścia: 20 minut. Długość trasy: 950 metrów. Maksymalna wysokość: 50 metrów. Trudność: łatwa)
 • Manarola – Corniglia. Trasa zamknięta. (Czas przejścia: 45 minut. Długość trasy: 2,5 km. Maksymalna wysokość: 100 metrów. Trudność: niska.)
 • Corniglia – Vernazza. Trasa otwarta. (Czas przejścia: 1 godzina 30 minut. Długość trasy: 3,2 km. Maksymalna wysokość: 220 metrów. Trudność: niska)
 • Vernazza – Monterosso. Trasa otwarta. (Czas przejścia: 1 godzina 20 minut. Długość trasy: 3,3 km. Maksymalna wysokość: 175 metrów. Trudność: niska)

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Cinque Terre

Ja spędziłam w Cinque Terre tylko 2 dni i uznałabym to za totalne minimum. Oczywiście jest możliwe odwiedzenie ich wszystkich w ciągu jednego dnia, jednak kojarzy mi się to bardziej z odhaczaniem danych miejsc niż ich poznaniem. Następnym razem zaplanowałabym mój pobyt w regionie Pięciu Ziem na 3 do 5 dni. W takim czasie możesz na spokojnie przejść każdą z popularnych tras trekingowych. W dodatku poznasz wszystkie ciekawe zakątki miasteczek, starczy Ci czasu na odpoczynek, plażowanie i podziwianie zachodów słońca.